Jolanta Fiedeń, Prawo oświatowe
Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Pytania i odpowiedzi \ Przepisy prawne dotyczące nauczycieli

Przepisy prawne dotyczące nauczycieli

Jakie przepisy prawne regulują sytuację zawodową nauczyciela?

23:02 03-04-2012

Prawo oświatowe , Zarządzanie i organizacja pracy szkoły

Jolanta Fiede100x2

Odpowiedź eksperta

Jolanta Fiedeń-Zabłotny Radca Prawny/Wykładowca

Jakie przepisy prawne regulują sytuację zawodową nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania, który został przeniesiony do innej szkoły na inne stanowisko?

     Na podstawie art. 18 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku (Dz. U. z 2006 r., Nr 97, poz. 674 ze zm.) „nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może być przeniesiony na własną prośbę lub z urzędu za jego zgodą na inne stanowisko w tej samej lub w innej szkole, w tej samej lub w innej miejscowości, na takie samo lub inne stanowisko”.

      Należy podkreślić, iż przeniesienie nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania nie powoduje  ani rozwiązania, ani wygaśnięcia stosunku pracy. W przypadku przeniesienia nauczyciela mianowanego zmiana polega wyłącznie na zmianie pracodawcy z dotychczasowego na nowego. Zmiana miejsca pracy nie realizuje się poprzez zawarcie umowy o pracę, lecz w drodze przeniesienia na własną prośbę (lub za zgodą urzędu) na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole, w tej samej lub innej miejscowości, na takie samo lub inne stanowisko. Po przeniesieniu nauczyciela mianowanego  jego stosunek pracy na nowym stanowisku stanowi kontynuację poprzedniego, a tym samym jest stosunkiem pracy z mianowania. Nauczyciel, który uzyskał mianowanie, podlega takim samym przepisom w kolejnych stosunkach pracy ze szkołami innymi niż ta, w której uzyskał mianowanie. Nauczyciel po podjęciu pracy, do której został przeniesiony, nie może być traktowany w inny sposób aniżeli przysługujący nauczycielowi mianowanemu. Podobnie stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 25 stycznia 2007 roku sygnatura: I PK 195/2006.

      Biorąc pod uwagę przytoczone powyżej argumenty należy stwierdzić, iż nauczyciel w wyniku podjęcia pracy na podstawie przeniesienia zachowuje dotychczasowe przywileje i co do zasady posiada kwalifikacje do pracy na nowym stanowisku.

 

Podstawa prawna:

1. ustawa z dnia 26 stycznia 1982 roku  Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r., Nr 97, poz. 674 ze zm.)



Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

  • Witam. Bardzo proszę o odpowiedz na pytanie
    nauczycielka przebywa do 31.08.2013r. na rocznym urlopie na poratowanie zdrowia. Szkoła jest placówką feryjną. Czy nauczycielce należy si urlop wypoczynkowy za 2013 rok.
    Pozdrawiam Bożena Kostrzewa

    Dodane przez Kostrzewa Bożena, 18/06/2013 10:34am (9 lata temu)

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x