
Nowy Ład w polskich szkołach
Dla kogo: Nauczyciele , Rodzice
W dzisiejszym artykule Ewa Szymczyk prezentuje najważniejsze założenia zmian, które mają być wdrożone w polskich szkołach, zgodnie z programem Nowy Ład. Zapraszamy do zapoznania się z propozycjami, które ogłosił rząd.
Wiemy już, co nas czeka w wyniku wprowadzania do polskich szkół Nowego Ładu. Nowy ład to nowy program społeczno-gospodarczy na okres pocovidowy.
"Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek" to istotny element rządowego projektu.
Rok 2023 to rok 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. W związku z powyższym przewiduje się ustalenie roku 2023 Rokiem Nauki. W oczekiwaniu na realizację zadań zakłada się budowę kilkudziesięciu małych Centrów Nauki Kopernik w powiatach lub związkach powiatów. Na realizację programu w latach 2021-2030 przewiduje się 64,8 mld zł. Średnio roczne wydatki to 7,2 mld zł.
"Aby zniwelować wzrost luki edukacyjnej i uniknąć efektu straconego pokolenia, uruchomimy dodatkowe zajęcia dla chętnych, nie w formie tradycyjnych lekcji, ale warsztatów lub konsultacji. Oprócz nadrabiania wiedzy, drugim elementem programu będzie promocja sportu przez turnieje w najpopularniejszych dyscyplinach" – wyjaśniają autorzy Nowego Ładu.
"Cyfrowa podstawa programowa" to program, którego głównym celem jest wykorzystanie nowych technologii w systemie edukacji. Stworzone zostanie repozytorium materiałów elektronicznych w postaci filmów i nagrań omawiających podstawę programową.
W ramach rozwoju kompetencji kluczowych zakłada się realizację programu „Kompetencje cyfrowe". Powstanie nowe stanowisko – latarnik cyfryzacji, którego zadaniem będzie nauczać, jak zachować bezpieczeństwo w sieci oraz jak rozpoznawać i być odpornym na fałszywe informacji - "fake newsy". Latarnicy cyfrowi zyskają kompetencje do nauczania podczas odpowiednich szkoleń z zakresu rozwoju kompetencji cyfrowych.
Wszyscy nauczyciele zostaną przygotowani do pracy z uczniami z niepełnosprawnościami.
Również rodziny z dziećmi z niepełnosprawnościami otrzymały zapewnienie o wsparciu w zakresie rozwijania kompetencji wychowawczych i wspierania rozwoju swoich dzieci. Powstanie Centrum Dziecka i Rodziny, którego zadaniem ma być wspieranie rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami i opracowanie oferty dla rodzin w zakresie rozwijania kompetencji wychowawczych i wspierania rozwoju swoich dzieci.
Program „Świetlica" zakłada opiekę nad uczniami w czasie pracy ich rodziców: „Będziemy dążyć do tego, aby szkoły opiekowały się dziećmi w czasie, w którym rodzice pracują. Aby jednak dzieci rzeczywiście chciały zostać po lekcjach, należy zaproponować wartościową ofertę na pograniczu edukacji i rekreacji" – stwierdzili autorzy.
Celem rządzących jest wzmocnienie udziału rodziców w życiu szkolnym. Dlatego też powstaną rady szkolne, w których będzie równa liczba nauczycieli, rodziców i uczniów.
To główne założenia twórców Nowego ładu w zakresie zmian w pocovidowej polskiej szkole.
Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku
-
Inne artykuły autora
Dodaj komentarz
Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.
Komentarze
Nikt nie skomentował jeszcze tej strony
Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy