Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Strefa Komunikacji \ Nowy Ład w polskich szkołach

Nowy Ład w polskich szkołach

08:38 18-06-2021

Dla kogo: Nauczyciele , Rodzice

W dzisiejszym artykule Ewa Szymczyk prezentuje najważniejsze założenia zmian, które mają być wdrożone w polskich szkołach, zgodnie z programem Nowy Ład. Zapraszamy do zapoznania się z propozycjami, które ogłosił rząd.

Wiemy już, co nas czeka w wyniku wprowadzania do polskich szkół Nowego Ładu. Nowy ład to nowy program społeczno-gospodarczy na okres pocovidowy.

"Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek" to istotny element rządowego projektu.

Rok 2023 to rok 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. W związku z powyższym przewiduje się ustalenie roku 2023 Rokiem Nauki. W oczekiwaniu na realizację zadań zakłada się budowę kilkudziesięciu małych Centrów Nauki Kopernik w powiatach lub związkach powiatów. Na realizację programu w latach 2021-2030 przewiduje się 64,8 mld zł. Średnio roczne wydatki  to 7,2 mld zł.

"Aby zniwelować wzrost luki edukacyjnej i uniknąć efektu straconego pokolenia, uruchomimy dodatkowe zajęcia dla chętnych, nie w formie tradycyjnych lekcji, ale warsztatów lub konsultacji. Oprócz nadrabiania wiedzy, drugim elementem programu będzie promocja sportu przez turnieje w najpopularniejszych dyscyplinach" – wyjaśniają autorzy Nowego Ładu.

"Cyfrowa podstawa programowa" to program, którego głównym celem jest wykorzystanie nowych technologii w systemie edukacji. Stworzone zostanie repozytorium materiałów elektronicznych w postaci filmów i nagrań omawiających podstawę programową.

W ramach rozwoju kompetencji kluczowych zakłada się realizację programu „Kompetencje cyfrowe". Powstanie nowe stanowisko – latarnik cyfryzacji, którego zadaniem będzie nauczać, jak zachować bezpieczeństwo w sieci oraz jak rozpoznawać i być odpornym na fałszywe informacji - "fake newsy". Latarnicy cyfrowi zyskają kompetencje do nauczania podczas odpowiednich szkoleń z zakresu rozwoju kompetencji cyfrowych.

 

Wszyscy nauczyciele zostaną przygotowani do pracy z uczniami z niepełnosprawnościami.

Również rodziny z dziećmi z niepełnosprawnościami otrzymały zapewnienie o wsparciu w zakresie rozwijania kompetencji wychowawczych i wspierania rozwoju swoich dzieci. Powstanie Centrum Dziecka i Rodziny, którego zadaniem ma być wspieranie rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami i opracowanie oferty dla rodzin w zakresie rozwijania kompetencji wychowawczych i wspierania rozwoju swoich dzieci.

 

Program „Świetlica" zakłada opiekę nad uczniami w czasie pracy ich rodziców: „Będziemy dążyć do tego, aby szkoły opiekowały się dziećmi w czasie, w którym rodzice pracują. Aby jednak dzieci rzeczywiście chciały zostać po lekcjach, należy zaproponować wartościową ofertę na pograniczu edukacji i rekreacji" – stwierdzili autorzy.

Celem rządzących jest wzmocnienie udziału rodziców w życiu szkolnym. Dlatego też powstaną rady szkolne, w których będzie równa liczba nauczycieli, rodziców i uczniów.

To główne założenia twórców Nowego ładu w zakresie zmian w pocovidowej polskiej szkole.

 

Ewa Szymczyk

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x