Za nami ostatni w tym roku szkolnym przedłużony weekend i perspektywa trzech tygodni do wakacji. Czas na ostatnie sprężenie się dla uczniów, czas wielu obowiązków organizacyjnych dla nauczycieli, ale też w perspektywie lato…
W Eduradzie przygotowaliśmy dla Państwa w tym tygodniu kilka niezwykle istotnych tematów, które rozpoczniemy teraz i przez tygodnie do końca roku będziemy kontynuować. Pierwszym z tych tematów jest doświadczenie bycia rodzicem dziecka z niepełnosprawnością. Małgorzata Błotnicka opisuje szczegółowo etapy, przez jakie przechodzą rodzice dowiadujący się o niepełnosprawności czy zaburzeniu dziecka, jak sobie radzą z tą wiedzą, jakiego wsparcia mogą potrzebować, jak sobie radzić. Artykuły będziemy publikować w poniedziałki, a nie w piątki, do tej pory rodzicielskie, ponieważ jesteśmy przekonani, że warto, aby tę perspektywę poznali wszyscy: nauczyciele, którym czasem trudno jest współpracować z rodzicami ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych, rodzice dzieci bez zaburzeń, którzy czasem krzywo patrzą na kolegę czy koleżankę z niepełnosprawnością… Warto poznać, z jakimi trudnościami osoby te muszą się mierzyć, aby w przyszłości móc z większą empatią i zrozumieniem wchodzić w relację z nimi. Bardzo polecamy ten cykl wszystkim czytelnikom.
Kolejny temat, który w tym tygodniu rozpoczynamy, to prezentacja dobrej praktyki: przedszkola przygotowanego na przyjęcie dzieci z cukrzycą. Ta choroba cywilizacyjna dotyka coraz większego procenta populacji, a dotknięte nią dzieci potrzebują specjalistycznego wsparcia, przy jednoczesnym prawidłowym rozwoju społecznym, intelektualnym i fizycznym. Warto, aby przedszkola były przygotowane na ich przyjęcie. Edurada publikowała już teksty dotyczące wsparcia osób z cukrzycą w szkole (znajdą je Państwo tutaj i tutaj), teraz przenosimy się do przedszkola. We wtorek część wstępna, ciąg dalszy w kolejnym tygodniu.
We środę kolejny artykuł dotyczący oceny pracy nauczyciela – tym razem krótko o ocenie okresowej: kogo dotyczy i na czym polega pisze Beata Jeziorska.
W czwartek o roli dyrektora w budowaniu współpracy ze środowiskiem lokalnym i jego przedstawicielami, ciekawie i merytorycznie.
W piątek zaś – już z myślą o kolejnym roku szkolnym – przypominamy artykuł Krystyny Budzianowskiej dotyczący organizowania szkoleń Rady Pedagogicznej. Jak wybrać szkolenie, firmę prowadzącą, temat, jak się przygotować i jak skutecznie przeprowadzić tę operację – o tym w piątek. Mamy nadzieję, że spotkamy się z Państwem w Waszej placówce!
Życzymy bardzo udanego tygodnia i wiele pogody ducha!