I tak niepostrzeżenie i jak zwykle za szybko mija nam wrzesień. Jeszcze poprzedni tydzień był letnio upalny, jeszcze trudno było uwierzyć, że lato naprawdę odchodzi. Obecny zapowiada się już jesiennie – to chyba dobrze, jesienią łatwiej skupić się na pracy, wysiłku intelektualnym, nauce, rozwoju, obowiązkach. Jerzy Połomski śpiewał „A mnie jest szkoda lata” – ja natomiast nadejście jesieni przyjmuję, szczególnie w tym roku, z pewną ulgą. Czy Państwo mają podobnie?
Mamy w tym roku niezwykle istotną rocznicę – stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Sto lat Niepodległej – naprawdę jest co świętować! Polska, polskość, niepodległość, patriotyzm – to tematy, które tej jesieni szczególnie często będą się przewijać podczas lekcji, zebrań Rad Pedagogicznych, rozmów w pokojach nauczycielskich. Kształtowanie postaw patriotycznych to jeden z tegorocznych priorytetów Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dlatego też Edurada włącza się w niepodległościowe obchody i tematy z nimi związane będą na naszym portalu powracać. Zaczynamy w tym tygodniu od środowego artykułu na temat kształtowania postaw patriotycznych właśnie – czym jest patriotyzm w niepodległej Polsce i jak przekazywać go młodym ludziom? Skoro ginąć za ojczyznę raczej nie ma już okazji – jak właściwie miłość do niej można dziś okazywać? Mamy nadzieję, że nasz artykuł zachęci Państwa do reakcji, dyskusji, polemiki lub rozwijania wątków. Bardzo zapraszamy do dzielenia się przemyśleniami, ale też dobrymi praktykami – może w Państwa szkole powstają niebanalne projekty i pomysły na rozwijanie patriotyzmu i świętowanie stulecia niepodległości? Napiszcie do nas, a chętnie opublikujemy Wasze historie.
W piątek, również w temacie patriotyzmu, przypominamy doskonały artykuł Wojciecha Turewicza „Sąsiedzi”. Nieustająco aktualny tekst o historii, relacjach międzyludzkich i międzynarodowych oraz roli szkoły w kształtowaniu postaw i wartości – niech będzie pierwszym głosem w naszej niepodległościowej dyskusji!
A co poza tematami rocznicowymi? Kwestie bardziej codzienne, ale nie mniej ważne. W poniedziałek Jolanta Fiedeń wyjaśni rolę Inspektora Ochrony Danych Osobowych w świetle obowiązującego od maja RODO. We wtorek podsumowanie cyklu artykułów o dobrym dyrektorze, w czwartek zaś – znów dyrektor szkoły jako motywator oraz narzędzia motywowania nauczycieli, jakie leżą w jego gestii.
Zapraszamy do owocnej lektury, do dyskusji, do dzielenia się doświadczeniami. Życzymy złotej jesieni!