Prosta recepta na bycie asertywnym

O asertywności napisano już wiele, my dzisiaj chcielibyśmy zaprezentować 7 uniwersalnych reguł, które pozwolą stać się bardziej asertywnym. No to do dzieła!

O asertywności napisano już wiele, my dzisiaj chcielibyśmy zaprezentować 7 uniwersalnych reguł, które pozwolą stać się bardziej asertywnym. No to do dzieła!

1.      Wyrażaj swoje opinie, myśli i emocje, bez próby narzucania ich innym.

Osoba asertywna uczestniczy w dyskusji, by wymienić poglądy, ponieważ jest to wzbogacający proces. Nie czuje specjalnej potrzeby przekonania innych do swoich racji.

2.      Naucz się mówić „nie”, bez poczucia winy, ale też bez obrażania się o to, że ktoś w ogóle poprosił.

3.      Naucz się prosić innych o przysługi, ze świadomością, że mają oni prawo odmówić.

 Bez wywierania presji, bez prób wzbudzania poczucia winy jeśli odmówią. Również bez komunikowania niższej pozycji w rodzaju „ja, taki mały robaczek mam taką prośbę i gdybyś wspaniałomyślnie zechciał ją spełnić, to będę dozgonnie wdzięczny”.

4.      Przyznaj się do błędu lub do porażki, gdy są one faktami.

Brak lęku przed krytyką a jednocześnie umiejętność reagowania na bezpodstawną krytykę, kiedy z taką mamy do czynienia. Osoby asertywne mają głęboko uwewnętrznione poczucie własnej wartości, dzięki czemu nie uzależniają swej samooceny od zewnętrznych osiągnięć. Mogą więc na większym luzie przyznać się do swych niedoskonałości.

 5.      Egzekwuj swoje prawa.

Kiedy sytuacja tego wymaga, osoba asertywna potrafi upomnieć się o swoje, a także wywalczyć swoje prawa. Nie zawaha się złożyć reklamacji, żądać wypełnienia umowy czy w inny sposób dążyć do spełnienia swoich interesów, nawet jeśli wywoła to konflikt.

 6.      Broń swojej przestrzeni osobistej!

Ta przestrzeń może mieć wiele aspektów, zarówno psychologicznych (nasze wartości, cele i marzenia) jak i czysto materialnej (nasze mieszkanie, rzeczy które do nas należą, a także nasz czas).

 7.      Używaj komunikatu „ja” zamiast komunikatu „ty”.

Kiedy jest sytuacja, w które należałoby zwrócić komuś uwagę na niewłaściwe zachowanie, osoba asertywna uczyni to mówiąc o swoich odczuciach. Nie będzie oskarżać drugiej osoby, przypisywać jej złych cech charakteru lub zamiarów, ani mówić o niej źle – po prostu powie jakie odczucia wzbudza w niej ta sytuacja. Powie o sobie, a nie o drugim człowieku.

Wiele z tych aspektów trudno opisać słowem pisanym, ponieważ asertywność wyraża się nie tylko przez to, co się mówi. Jest ona wyrażana w tonie głosu, w spojrzeniu, w mowie ciała. Trzeba być w prawdziwej sytuacji by ocenić, czy ktoś zachował się asertywnie, czy też nie

Zapraszamy na naszą nową stronę z ofertami pracy dla nauczycieli:

Praca dla nauczyciela

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *