Kolejny arktyczny front napływający nad nasz kraj zapewni nam w tym tygodniu doznania estetyczne w postaci mroźnych malunków na szybach. Miłośnicy białego szaleństwa mają sporo okazji do szusowania – śniegu w górach ponoć nie brakuje. Ci, co zostali w dolinach (i w pracy) mogą poczuć się magicznie wyglądając o poranku przez okno…. Mroźne noce nie rozpieszczają, ale w końcu taka uroda zimy, że mróz „szczypie w nosy, szczypie w uszy”. Tych, którzy nie są zwolennikami ujemnych temperatur zapraszamy do umoszczenia przed komputerem i zaczytania się w eduradowych artykułach!
W poniedziałek ostatnia część artykułu o kompetencjach społecznych. Mamy nadzieję, że przekonali się Państwo jak istotne są te umiejętności i jak ważne jest ich rozwijanie wśród uczniów. W kolejnych tygodniach zajmiemy się kompetencjami kluczowymi, a więc pojęciem szerszym, niemniej te dotyczące kontaktów społecznych wydają się dla nas najistotniejsze!
We wtorek po raz kolejny przyglądamy się kwestiom związanym z doskonaleniem zawodowym nauczycieli. Dlaczego warto się szkolić, w jakim zakresie i z kim – poczytajcie i zdecydujcie!
W środę Monika Zdrzyłowska i jej cykl o autoagresji dzieci i młodzieży. Polecamy – zarówno dotychczasowe części tekstu jak i tę, którą prezentujemy w tym tygodniu. Problem jest naprawdę bardziej rozpowszechniony, niż wielu z nas się wydaje.
W czwartek rozpoczynamy temat szczególnie ważny dla dyrektorów szkół, mianowicie kwestie związane z rekrutacją, wyborem i zatrudnianiem nowych pracowników w placówce. Jak powinien przebiegać ten proces – w kilka kolejnych czwartków.
Za nami trudny tydzień, tydzień bolesnych wydarzeń i konfrontacji z kwestiami egzystencjalnymi. Publicznie wyrządzone zło dotknęło wszystkich. We współczesnym świecie nie ma możliwości chronienia dzieci przed informacjami o trudnych i traumatycznych wydarzeniach w otaczającym świecie – wieści roznoszą się zbyt szybko i szeroko, aby było to możliwe. Ważne jednak, aby rozmawiać z najmłodszymi i tłumaczyć im świat – nawet te jego aspekty, które dla nas samych są trudne. W warszawskich i gdańskich szkołach będą odbywać się w najbliższym czasie warsztaty dotyczące mowy nienawiści, niezwykle istotnej kwestii, o której nie można nie mówić. My ze swojej strony przypominamy doskonały tekst Michała Kurpińskiego o tym, jak rozmawiać z dziećmi o polityce. Młodzi ludzie nauczeni od najmłodszych lat kultury dyskusji mają szansę zmienić nasz świat na lepsze!
Życzymy Państwu spokojnego tygodnia i udanej lektury!