Jodek potasu w polskich szkołach

Do naszej Redakcji napływają pytania zaniepokojonych rodziców o jodek potasu, który właśnie trafia do polskich szkół. Część z nich otrzymała bowiem do podpisania zgodę na podanie substancji. Czy jest powód do obaw?

Jodek potasu to substancja, której zadaniem jest chronić ludność przed promieniowaniem w sytuacji skażenia radioaktywnego – chodzi o ograniczenie wchłonięcia przez organizm człowieka rakotwórczego izotopu jodu-131. Jodek potasu był składnikiem popularnego płynu Lugola, podawanego po wybuchu reaktora jądrowego w Czarnobylu. Wiemy, że od kilkunastu dni tabletki go zawierające są dostarczane m.in. do szkół i placówek w całej Polsce, a dyrektorzy proszą, aby rodzice podpisywali zgody na podanie leku. Czy słusznie?

 

Po pierwsze, działania służb, polegające na dystrybucji jodku potasu, mają charakter prewencyjny i w żaden sposób nie sugerują, jakoby atak jądrowy był obecnie realnym zagrożeniem. Po drugie, 30 września 2022, podczas konferencji prasowej, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji – Błażej Poboży jasno zaznaczył, że to rodzice lub opiekunowie prawni dziecka będą podejmować decyzję w sprawie podania jodku potasu, więc zbieranie jakichkolwiek zgód przez szkoły jest zbędne.

 

Szybkie podanie jodku potasu w razie zagrożenia skażeniem radioaktywnym jest bardzo ważne. Jeśli procedura ta nie przebiegnie sprawnie, czyli w ciągu 6 godzin od momentu ogłoszenia alarmu,  istnieje ryzyko, że w przyszłości u dzieci, które nie otrzymały leku w porę, rozwinie się rak tarczycy wywołany działaniem radioaktywnego jodu. Należy jednak pamiętać, że jodek potasu chroni wyłącznie tarczycę, nie chroni np. ciała przed napromieniowaniem. Szkoły, tak samo jak np. siedziby straży pożarnych, mają być tylko miejscem dystrybucji, a nie miejscem podania leku. To standardowa procedura.

 

Najważniejsze w tej sytuacji jest zachowanie spokoju i zdrowego rozsądku, ponieważ jodku potasu nie wolno podać zapobiegawczo, a tylko i wyłącznie na polecenie służb lub lekarza. Zażywanie go bez medycznej konsultacji może doprowadzić do szeregu działań niepożądanych i absolutnie szkodliwych dla zdrowia, np. do zablokowania funkcji tarczycy, alergii, obrzęku ślinianek czy zaburzeń pracy układu pokarmowego

Zapraszamy na naszą nową stronę z ofertami pracy dla nauczycieli:

Praca dla nauczyciela

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *