Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Święto, po raz pierwszy, było obchodzone rok później. Jego najważniejszym celem jest upowszechnianie praw najmłodszych zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. W ten sposób postanowiono uhonorować prawa dzieci, które wcześniej często były łamane.
Organizacja Narodów Zjednoczonych celebruje Dzień Dziecka w rocznicę uchwalenia Deklaracji praw dziecka, której data przypada na 20 listopada. Zgodnie z sugestią ONZ, Dzień Dziecka w każdym kraju powinien być obchodzony w dniu, który jego władze uznają za najwłaściwszy, stąd nie we wszystkich krajach jest to ten sam dzień.
W Polsce, podobnie jak i w innych byłych państwach socjalistycznych, Dzień Dziecka ma jeszcze dłuższą tradycję. Święto najmłodszych obchodzone jest już od 1950 roku zawsze w dniu 1 czerwca. Ustanowienie go miało ścisły związek z akcją zbierania podpisów pod tzw. Apelem sztokholmskim – inicjatywą wzywającą do przeprowadzenia przez wszystkie narody plebiscytu w sprawie zakazu produkcji broni atomowej. Warto też wspomnieć, że przed II wojną światową z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem od 1929 roku w dniu 22 września obchodzono Święto Dziecka.
W wielu państwach Dzień Dziecka obchodzony jest właśnie 1 czerwca, jednak część krajów świętuje w inne dni. I tak, np. w Turcji najmłodsi otrzymują prezenty 23 kwietnia, a w Hondurasie 10 września. Z kolei w Japonii obchody zostały podzielone na dwa dni – 3 marca obchodzone jest Święto Dziewcząt, a 5 maja narodowy Dzień Dziecka.
Bez względu jednak na to, na jakiej szerokości geograficznej znajdujecie się teraz – wszystkim Dzieciakom składamy najserdeczniejsze życzenia – niech ten trudny czas wreszcie się skończy a zbliżające się wakacje przyniosą wiele radości i nowych nieodkrytych przygód!