Patrycja Bujarska
Na TikToku pojawił się niebezpieczny trend, który budzi ogromne zaniepokojenie wśród specjalistów i organizacji zajmujących się pomocą psychiczną. Trend zapowiadający masowe samobójstwa 1 stycznia 2025 roku zyskuje coraz większą popularność, zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy są najbardziej podatni na wpływy mediów społecznościowych!
Jak wyglądają te nagrania: W większości jest to ciemna ulica, smutna muzyka w tle i napis: 1.01.2025 z deklaracją odebrania sobie życia w opisie filmu.
Zagrożenie: Z jednej strony niepokojący jest wzrost zainteresowania trendem i deklaracji o chęci popełnienia samobójstwa, które pojawia się w komentarzach pod nagraniem.
Z drugiej strony równie niepokojące jest zaangażowanie i poczucie odpowiedzialności niektórych młodych użytkowników, którzy mimo swojego wieku i ograniczonych zasobów wchodzą w rolę “terapeuty” przekonując innych o sensie życia, prosząc aby sobie tego nie zrobili.
W obliczu tego niebezpiecznego trendu kluczowa staje się współpraca rodziców, nauczycieli, psychologów i organizacji zajmujących się pomocą dla młodzieży. Ważne jest, by zwrócić uwagę na sygnały ostrzegawcze, takie jak zmiany w zachowaniu młodych ludzi, oraz zapewnić im wsparcie emocjonalne i psychologiczne. Wspólne działania mogą pomóc zapobiec tragedii i dać młodym ludziom szansę na znalezienie pomocy w trudnych momentach ich życia.
“Najlepszą profilaktyką samobójstw jest posiadanie przez dziecko, czy nastolatka przynajmniej jednej osoby w swoim otoczeniu, której autentycznie na nim zależy”.
Warto zwrócić szczególną uwagę na te młode osoby, które mogą czuć się samotne, niezrozumiałe i nieważne dla kogokolwiek!
Sygnały ostrzegawcze: Bądźmy uważni na jakiekolwiek zmiany w zachowaniu. Zarówno nadmierne pobudzenie jak i wyhamowanie. Zwracajmy uwagę na obniżenie nastroju, izolowanie się od otoczenia czy otwarte komunikaty o śmierci.
Jak rozmawiać: Pytaj, nie oceniaj.
- Nie przedstawiaj nastolatkowi od razu swojego poglądu na temat trendu mówiąc: “Ale głupoty”; “Jak można coś takiego wstawiać”.
- Zacznij od pytania: Czy słyszałeś_aś o tym trendzie? Co o nim sądzisz? Jak myślisz, co sprawia, że niektórzy to publikują? Co według Ciebie potrzebują te osoby? Czy teraz lub kiedykolwiek w przeszłości przyszłoby Ci do głowy aby opublikować taki film?
Neutralna, nieoceniająca i otwarta na dialog postawa może stworzyć przestrzeń młodej osobie do podzielenia się własnymi refleksjami, a na tym zależy nam najbardziej!
- Słuchaj wypowiedzi nastolatka i nawiąż z nim dialog. W przypadku usłyszenia niepokojących stwierdzeń w stylu: “Nie widzę nic złego w tym trendzie”; “Życie jest do kitu” – zatrzymaj się i spróbuj poznać źródło jego przekonań “Co sprawia, że tak uważasz”; “Co by się musiało wydarzyć, abyś zmienił zdanie”.
Ważne! W tych sytuacjach należy reagować!
Wezwij pomoc dzwoniąc pod numer 112, jeżeli:
- doszło do przerwania lub udaremnienia próby samobójczej
- obserwujesz duże nasilenie i natrętność myśli samobójczych
- dziecko deklaruje, że chce odebrać sobie życie i ma przygotowane środki do popełnienia samobójstwa
- myślom samobójczym towarzyszą nasilone objawy kryzysu, m.in. pobudzenie emocjonalne, impulsywność, osłabienie kontroli impulsów, znalezienie się w dramatycznej sytuacji życiowej, poczucie braku wpływu i wyjścia z sytuacji
Mity, które warto obalić!
To nieprawda, że:
- Ten kto mówi, że chce się zabić, nie zrobi tego.
- Próby samobójczej nie da się przewidzieć.
- Zabijają się tylko osoby z zaburzeniami psychicznymi.
- Rozmowa o tym zachęci do samobójstwa
- Samouszkodzenia to tylko “pokazówka”
- Ludzie, którzy mówią o samobójstwie, nie odbierają sobie życia.
- Samobójstwo przychodzi bez ostrzeżenia.
- Samobójcy nie chcą umrzeć. Pragną jedynie manipulować swoim otoczeniem.
- Samobójstwu nie można zapobiec.