Poprzez udział w maratonie nauczyciele, uczniowie i inne zainteresowane osoby mogą pomóc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International. W tym roku do akcji w Polsce przyłączyło się już blisko siedemset punktów, w tym wiele szkół.
Przypomnijmy – Amnesty International to niezależny, światowy ruch walczący o uwolnienie więźniów sumienia, uczciwe i sprawiedliwe procesy sądowe, sprzeciwiający się torturom, karze śmierci i pozasądowym egzekucjom. Maraton organizowany jest zawsze w weekend w okolicy 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, obchodzony w rocznicę podpisania przez ONZ w 1948 r. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Uczestnicy Maratonu zbierają się w tym samym czasie w wielu różnych krajach aby pisać apele do ministrów, premierów i innych przedstawicieli władz państw, w których łamane są podstawowe prawa obywateli. Piszemy zawsze w obronie konkretnych osób, a nasze apele mogą mieć ogromny wpływ na ich sytuację.
Jednym z bohaterów Maratonu w 2014 roku był nigeryjski nastolatek, Moses Akatugba. Moses jest chłopakiem z nizin społecznych. Policja zatrzymała go w związku z podejrzeniem kradzieży telefonów komórkowych, jednak szybko uznała że będzie też doskonałym oskarżonym w sprawie o zabójstwo. Przymuszony biciem, torturami i bezterminowym aresztem Moses podpisał podsunięte mu zeznania, a gdy stanął przed sądem, został skazany na śmierć. Interwencja aktywistów Amnesty (800 000 listów w tej tylko sprawie) skłoniła gubernatora prowincji do zbadania sytuacji Mosesa. Gdy w maju Moses został ułaskawiony, tak odpowiedział na nasze listy:
„Aktywiści Amnesty International to moi bohaterowie. Pragnę zapewnić wszystkich, że wasz ogromny wysiłek w mojej sprawie nie zostanie zmarnowany, a ja z pomocą boską sprostam waszym oczekiwaniom. Odtąd ja sam zostaję obrońcą praw człowieka i będę walczył w imieniu innych uwięzionych.”
Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których będziemy w tym roku pisać, znajduje się na stronie http://www.amnesty.org.pl/maraton/. Opisy te będą również dostępne dla wszystkich chętnych w każdym punkcie maratonowym.
W tygodniu poprzedzającym Maraton Pisania Listów zachęcamy do włączenia idei praw człowieka do prowadzonych przez Państwa lekcji. Wspomnijmy na historii, że i w obronie naszych opozycjonistów w latach osiemdziesiątych członkowie Amnesty International pisali do ówczesnych władz. Na zajęciach z języków obcych wykorzystajmy Maraton do pokazania, że wiedza i umiejętności, jakie przekazujemy młodzieży, mają wymiar praktyczny i mogą być zastosowane w realnym życiu, dla dobra drugiego człowieka. Wiemy, jak bardzo zajęci są nauczyciele, dlatego nie oczekujemy, że będą Państwo pisali z uczniami listy przez cały weekend – może jednak uda się poświęcić na ten cel choć jedną lekcję? Na pewno nie będzie to czas stracony.