We wtorek publikujemy tekst Wojciecha Turewicza. Autor podjął w nim wątek zmian, jakie zaszły w polskiej mentalności w związku z traktowaniem zwierząt. Mnie w tej wypowiedzi zainteresowało jednak coś zupełnie innego. Chodzi mianowicie o kwestię tożsamości, pochodzenia. Żyjąc od wielu lat w dużym mieście, często zapominamy o swoich korzeniach. Miejsca naszego dzieciństwa zacierają się we wspomnieniach, czasem, jednak sami ją ukrywamy. Kiedy wyruszamy do nowych miejsc, udajemy osobę, którą nie jesteśmy. Znam niewielu ludzi, którzy otwarcie, bez kompleksów, mogą powiedzieć, urodziłem i wychowałem się na wsi. Media i współczesna kultura koncentruje się na wielkich miastach, tymczasem wielu z nas pochodzi lub mieszka na prowincji. Ja sam urodziłem się na socrealistycznym osiedlu w Skarżysku-Kamiennej. Moja nauczycielka muzyki, Elżbieta Hajduga, zwykła mawiać, że prowincję ma się w sobie. Słowa te zawsze dodawały mi odwagi i broniły przed gorliwością wielkomiejskiego neofity. Jakie refleksje nasunie Państwu tekst Wojciecha Turewicza? Jestem tego niezwykle ciekaw.
Ten nieco krótszy tydzień, zamykamy tekstem Mariana Osińskiego, w którym nasz autor omawia proces zmian. My jako redakcja Edurady, nieustannie śledzimy nowe rozporządzenia, nurty, tym razem chcemy podjąć wątek niezwykle ważny, który dotyka samej istoty zmiany. Wszyscy zgadzamy się, że rzeczywistość jest dynamiczna, jednak tylko niektórzy, wiedzą jak ze zmianą się zaprzyjaźnić i jak ją wprowadzić. Znakomite pióro naszego eksperta oraz ogromna wiedza, będzie w tym względzie niezwykle pomocna.
Na koniec z przyjemnością informuję, że Edurada oraz przedstawicielka Instytutu Kształcenia Eko-Tur Karolina Isio-Kurpińska byliśmy gośćmi audycji Ewy Podolskiej w radiu Tok Fm. Za zaproszenie i rozmowę Pani Redaktor serdecznie dziękujemy. Dodajmy także, że Wojciech Turewicz był wspólorganizatorem niezwykle interesującego projektu edukacyjnego Dubienka trzech kultur w okresie międzywojennym. Minireportaż o tym wydarzeniu już we wtorek.