Dlaczego jestem ciągle zmęczona? Psycholog radzi, jak odpoczywać psychicznie

Poczucie zmęczenia to jeden ze sposobów, w jakie organizm sygnalizuje, że coś jest nie tak. Lepiej nie lekceważyć sygnałów ani nie szukać środków tymczasowych, tylko naprawdę dać sobie odpocząć. Nie kiedyś – na urlopie... na emeryturze... – ale nauczyć się regenerować na co dzień. W jaki sposób? Odpowiada psychoterapeutka Anna Bernatek.

Zacznijmy od ustalenia definicji zmęczenia psychicznego.
Metaforycznie rzecz ujmując, to sygnał organizmu, że nasze rezerwy energetyczne się kończą i musimy podładować akumulator. Chcielibyśmy pojechać dalej, ale bateria jest wyczerpana. Zdarza się, że mówimy wtedy: „Jadę na oparach”, chcemy coś zrobić, ale nie mamy siły. Możemy być przemęczeni fizycznie, kiedy zakwasami w mięśniach czy przeciążonymi stawami organizm komunikuje, że czas na przerwę i regenerację. Przemęczenie umysłowe odczuwamy, gdy przez wiele godzin – często nieprzerwanie i pod presją czasu – zmagamy się z trudnymi zadaniami czy problemami bez pomysłu na ich rozwiązanie. Możemy również zmęczyć się przeżyciami psychicznymi – poczuciem winy, straty, bezradnością, niewyrażoną złością, niezaopiekowanym smutkiem.

Największy wpływ na odczuwanie zmęczenia mają styl życia i umiejętność odpoczywania. Nie bez znaczenia są również: sposób odżywania, skład mikroflory jelitowej czy ogólna kondycja organizmu. Czytaj więcej: https://zwierciadlo.pl/psychologia/540662,1,dlaczego-jestem-ciagle-zmeczona-psycholog-radzi-jak-odpoczywac-psychicznie.read

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *