Temat ten dla wielu nauczycieli i dyrektorów jest niezwykle ważny, dlatego też omawiam go dość szczegółowo w moim środowym artykule.
Tydzień zaczynamy, publikując dalszą część książki Artura Foremskiego „Nowoczesny dyrektor w szkole”. I tym razem autor porusza istotne dla przyszłego dyrektora sprawy. Każdy stający do konkursu stara się jak najlepiej na nim wypaść i wygrać… Jednak tylko niewielu, wie co dalej robić. Jak przejąć szkołę? Na jakie dokumenty zwrócić uwagę? Od czego zacząć przejmowanie nowych obowiązków? Na te i parę innych pytań odpowiada Artur Foremski. Jednocześnie w imieniu Redakcji i Autora dziękujemy za przesłane uwagi, listy i sugestie. Skorzystamy z nich przy kolejnych publikacjach.
Wtorek to dzień zarezerwowany na teksty Wojciecha Turewicza. Czytając artykuł Wojtka, myślałem sobie o iluzoryczności podziału na egoistów i altruistów. Tekst ten uświadomił mi bardzo ważne prawo podmiotowości. Jako nauczyciel i wychowawca nie mogę skutecznie pomagać innym, jeśli sam mam ogromne problemy lub nie zaspokojone potrzeby. To ważna dla mnie lekcja. Co Państwo wyczytają dla siebie z artykułu o wzajemnej (!) podmiotowości? Liczę na to, że lektura ta będzie bardzo inspirująca.
Jak już wspomniałem środę spędzimy z prawem oświatowym. Tym razem omawiam nowe rozporządzenie dotyczące udzielania pomocy psychologiczno-pedagogiczej.
W czwartek prezentujemy artykuł naszej zacnej ekspertki i korespondentki z Australii Joanny Kujawy. Tym razem autorka wykracza poza ramy edukacji, skupiając się na problemach ekologicznych. Wszakże wszyscy jesteśmy także dziećmi natury, o czym zdajemy się zapominać. Po lekturze dwa razy zastanowię się zanim nie zakręcę kranu. Tekst ten zapewne zainteresuje nauczyciel przyrody, biologii i geografii, gdyż stanowi on niezwykle ciekawe uzupełnienie podręcznikowej wiedzy.
Tydzień zamykamy odpowiedzią na pytanie, dotyczące nowych wzorów druków – świadectw i arkuszy ocen. Państwa wątpliwości prawne rozwieje znakomity specjalista Maciej Biernacki.