W każdym filmie cierpliwie tłumaczy swoim widzom jak radzić sobie z różnymi przykładami. „Dowodzenie twierdzeń“, „Funkcje wymierne“, „Kombinatoryka“ to tytuły wybranych materiałów. Serwis finansowany jest ze środków Unii Europejskiej i m.in. dlatego pozostaje darmowy. W listopadzie zeszłego roku, jako pierwszy polski serwis internetowy e-zadania.pl zdobył wyróżnienie w międzynarodowym konkursie MEDEA Awards 2011. Celem konkursu jest wspieranie innowacyjności i honorowanie najlepszych projektów edukacyjnych wykorzystujących media i multimedia. W 2011 roku po raz pierwszy kapituła MEDEA Awards zauważyła polskie inicjatywy – projekt gigantycznej firmy Young Digital Planet oraz e-zadania.pl – filantropijną działalność nauczyciela matematyki z Chmielnika. Na podium znalazł się obok BBC News, BBC Learning English, Nafta Films, eMedia Interactive.
Na co dzień „profesor“ Ziaja uczy matematyki w szkołach w Chmielniku i w Rzeszowie. Jest zwolennikiem idei „Otwartych Zasobów Edukacyjnych“ czyli darmowego dostępu do edukacyjnych treści w internecie.
Portal działa od września 2009 roku. Jego celem jest ułatwienie nauki matematyki na poziomie gimnazjalnym i licealnym tysiącom uczniów na raz. W każdym filmie, nauczyciel, czyli Wiesław Ziaja po kolei tłumaczy kolejne etapy rozwiązywania zadania, powołując się na niezbędne definicje i wzory. Akcję można zatrzymać, cofnąć, obejrzeć jeszcze raz, by wszystko dokładnie zrozumieć. Każdy z filmów trwa około pół minuty, na jego przygotowanie potrzeba około pół godziny. Przed ubiegłorocznymi maturami e-zadania miały 2,5 mln odsłon miesięcznie i ok. 5-6 tys. unikalnych użytkowników. Od tego czasu liczba użytkowników lawinowo rośnie. W lutym było ich już 94 tysięcy.
Wiesław Ziaja szuka sposobów na finansowanie serwisu – od marca br. e-zadania.pl wspiera firma allegro. Do tego czasu Ziaja wydał na jego prowadzenie ok. 70 tys. zł z własnej kieszeni. W najbliższym czasie zamierza za niewielkie pieniądze stworzyć e-podręcznik do nauki matematyki.
Jego działalność komentowana jest szeroko w internecie na blogach, forach, portalach traktujących o multimediach i internetowej edukacji. Większość komentarzy można streścić jednym, krótkim cytatem: „czapki z głów“.
autor: Paulina Wajszczak
źródło: www.kampaniespoleczne.pl