Gaslighting w szkole, rodzinie i w pracy

Czy jest możliwe, by osoba pokrzywdzona w toksycznej relacji była przekonana, że tak naprawdę wszystkie problemy to jej wina? Niestety tak, o ile padła ofiarą gaslightingu.

Taktyki działania gaslightera

Gaslighting jest z reguły metodą kontroli nad drugim człowiekiem. Czasem może być formą obrony i próbą zrzucenia na drugą osobę odpowiedzialności za swoje problemy. Gaslighter przekonuje ofiarę, że się myli, ma problemy psychiczne, zaburzenia pamięci. Jeśli strategia ta jest systematycznie kontynuowana przez dłuższy czas, ofiara zaczyna wierzyć, że prześladowca ma rację. Typowe taktyki to:

  • Zaprzeczanie wprost. Gaslighter utrzymuje, że dane wydarzenie lub rozmowa nie miały w ogóle miejsca, lub wyglądały kompletnie inaczej niż pamięta to ofiara. Przykładowe wypowiedzi to: „Nigdy tego nie powiedziałem”, „To było zupełnie inaczej”, „Wszystko przekręciłeś”, „Konfabulujesz”.
  • Pomniejszanie. Manipulant reinterpretuje zdarzenie i opowiada je na nowo, sprawiając wrażenie, że ofiara wyolbrzymia problem. Przykładowe wypowiedzi: „Robisz z igły widły”, „Naprawdę publiczną rozmowę z koleżanką uważasz za dowód zdrady? Jesteś nienormalna”, „Dla kogoś niezaburzonego to w ogóle nie byłoby problemem”. „Jesteś przewrażliwiona”. „Przecież to tylko był żart, nie masz za grosz poczucia humoru, nabierz nieco dystansu do samej siebie!”
  • Ucieczka od tematu. Gdy tylko podejmujesz rozmowę, manipulant zmienia temat, czasem rzucając oskarżenie na ofiarę (o coś niezwiązanego z problemem). Na przykład: „Taki problem wymyślasz? A sprawozdania nadal nie napisałaś?” „Moja droga, prawdziwy problem to twoje zachowanie”.
  • Projekcja. Manipulant oskarża ofiarę o to, co sam robi. Np. „Ja mam cię zdradzać? Wygląda na to, że to ty masz coś do ukrycia!”, „Próbujesz wypromować się na moich plecach i celowo pomniejszasz mój wkład w pracę!” „Wygląda na to, że mnie okłamujesz”.
  • Atak wprost. Przykłady: „Jesteś idiotą, nie masz pojęcia na ten temat”, „To stek bzdur”, „Brzmisz jak wariatka z tymi twoimi paranoicznymi podejrzeniami.”
  • Sabotaż. Manipulant sabotuje działania ofiary, tak by sprawiała wrażenie niekompetentnej, zaburzonej.  Np. ukrywa rachunki, korespondencję, usuwa maile lub przedkłada rzeczy osobiste ofiary, by miała wrażenie, że ma zaburzenia pamięci. Czytaj dalej: Gaslighting – Bogna Białecka (bognabialecka.pl)

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *