Według przygotowanych przez resort sprawiedliwości wytycznych dotyczących tworzenia standardów ochrony małoletnich – dokument powinien określać:
- relacje personel-dziecko,
- relacje dziecko-dziecko,
- procedury interwencji na wypadek: podejrzenia krzywdzenia przez członka personelu, podejrzenie krzywdzenia w domu, podejrzenie krzywdzenia rówieśniczego,
- bezpieczeństwo dzieci online,
- ochronę wizerunku i danych osobowych dziecka
- możliwość udzielenia pomocy dziecku w placówce jak i we współpracy z podmiotami zewnętrznymi
- sytuację dzieci z niepełnosprawnościami.
Resort podkreślał też, by zapisy skonsultować z pracownikami oraz wyznaczyć osoby odpowiedzialne za poszczególne obszary wdrożenia standardów. Od 15 sierpnia 2024 r. nie ma już taryfy ulgowej dla szkół, które nie dopełniły tego obowiązku.
– Największą karą byłaby krzywda dziecka – to musi mieć każdy na uwadze – mówi serwisowi Prawo.pl Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, wiceminister sprawiedliwości. – Rzeczywiście pierwsza kara finansowa to 250 złotych, za drugim razem będzie surowsza – tysiąc złotych. Za brak weryfikacji w rejestrze karnym sprawców przez pracodawców – kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywna. Jeśli pracownik ma orzeczony przez sąd zakaz opieki pod dziećmi i dopuszczony jest do opieki, to jest przestępstwo przewidziane karą do pięciu lat pozbawienia wolności – podkreśla.
Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/oswiata/sprawdzanie-nauczyciela-w-rejestrze-pedofilow-i-standardy-ochrony,522792.html