Pewnie to naiwne, ale spróbuję: czy fake newsy mają jakieś cechy charakterystyczne, dzięki którym można się zorientować, że to nieprawdziwa informacja?
Byłoby super, gdyby takie cechy miały. I myślę, że nawet moglibyśmy je dość dobrze określić, pod warunkiem że istniałby jeden typ informacji, który definiowalibyśmy jako fake news. Natomiast spotykamy się z wieloma różnymi typami informacji wprowadzających w błąd i w ich ramach mamy mnóstwo różnych przykładów treści, które w jakimś sensie wyczerpują znamiona fake newsów, ale nimi nie są. Co mam na myśli, kiedy mówię o fake newsie? Treść, która jest informacją niekoniecznie w 100 proc. fałszywą, jednak zawierającą elementy wprowadzające w błąd. Często przypomina ona wiadomość o charakterze newsowym pochodzącą z mediów, dotyczącą bieżących wydarzeń, co ma zwiększyć jej wiarygodność. Niesamowicie ważna jest jednak intencja, z jaką wprowadzono ją do obiegu, ponieważ fake newsy mają służyć realizacji konkretnego celu. Czytaj dalej: Jak walczyć z dezinformacją i fake newsami? Porady eksperta
Nie daj się zmanipulować. Ekspert radzi, jak walczyć z dezinformacją i fake newsami
Każdego dnia zalewa nas fala informacji, z których część umiejętnie zakłamuje rzeczywistość, by zachęcić nas do podjęcia określonych działań. Patryk Zakrzewski, koordynator Akademii Fact-checkingu i wiceprezes Stowarzyszenia Demagog, podpowiada, by w walce z dezinformacją skupić się na podejmowaniu decyzji, które służą nam, a nie tym, którzy celowo wprowadzają nas w błąd.