Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Pytania i odpowiedzi \ Kto ma prawo do nagrody jubileuszowej?

Kto ma prawo do nagrody jubileuszowej?

W jakim dniu nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej?

09:52 18-03-2012

Prawo oświatowe

Maciej Pywacz100x130

Odpowiedź eksperta

Maciej Pływacz Prawnik

§ 2. 1. rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz. U. Nr 128, poz. 1418) stanowi, że nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający do nagrody.

Brak precyzji tego przepisu wpłynął w wielu przypadkach na błędne obliczenie dnia nabycia prawa do nagrody, a co za tym idzie, zaniżonej jej wysokości, a w skrajnych przypadkach nawet do odmowy jej wypłaty.

Znacząca w tym przypadku okazuje się uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 21 maja 1991 r., I PZP 16/91, OSNC 1992, nr 1, poz. 10, zgodnie z którą „pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu bezpośrednio poprzedzającym dzień, który nazwą lub datą odpowiada dniowi, w którym pracownik podjął zatrudnienie”. Zatem, na przykład, nauczyciel zatrudniony 1 września 1981 r. nabywa prawo do nagrody jubileuszowej nie 1 września 2011 r., a w dniu 31 sierpnia 2011 r. Ten jeden dzień ma ogromne znaczenie zarówno wtedy, gdy mówimy o  zwolnieniu pracownika, jak i przy wyliczeniu wysokości nagrody jubileuszowej.  
Temu tematowi poświęcony jest artykuł Macieja Pływacza Nagroda jubileuszowa dla nauczyciela



Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x