Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Pytania i odpowiedzi \ Kto ma prawo do nagrody jubileuszowej?

Kto ma prawo do nagrody jubileuszowej?

W jakim dniu nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej?

09:52 18-03-2012

Prawo oświatowe

Maciej Pywacz100x130

Odpowiedź eksperta

Maciej Pływacz Prawnik

§ 2. 1. rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz. U. Nr 128, poz. 1418) stanowi, że nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający do nagrody.

Brak precyzji tego przepisu wpłynął w wielu przypadkach na błędne obliczenie dnia nabycia prawa do nagrody, a co za tym idzie, zaniżonej jej wysokości, a w skrajnych przypadkach nawet do odmowy jej wypłaty.

Znacząca w tym przypadku okazuje się uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 21 maja 1991 r., I PZP 16/91, OSNC 1992, nr 1, poz. 10, zgodnie z którą „pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu bezpośrednio poprzedzającym dzień, który nazwą lub datą odpowiada dniowi, w którym pracownik podjął zatrudnienie”. Zatem, na przykład, nauczyciel zatrudniony 1 września 1981 r. nabywa prawo do nagrody jubileuszowej nie 1 września 2011 r., a w dniu 31 sierpnia 2011 r. Ten jeden dzień ma ogromne znaczenie zarówno wtedy, gdy mówimy o  zwolnieniu pracownika, jak i przy wyliczeniu wysokości nagrody jubileuszowej.  
Temu tematowi poświęcony jest artykuł Macieja Pływacza Nagroda jubileuszowa dla nauczycielaZadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x