Skupiaj się na pozytywach, będziesz doświadczać więcej przyjemnych uczuć. Tak działa mózg

Im dalej w las, tym więcej drzew... Mimo rozwoju technologii jesteśmy dziś równie bezradni wobec mechanizmów rządzących mózgiem, jak byliby ludzie w średniowieczu pozostawieni sam na sam z komputerem. O to, jakie neurologiczne zagadki wciąż pozostają nierozwiązane, pytamy dr. Marca Dingmana z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii.

Czy dowiedział się pan ostatnio o mózgu czegoś, co może wprawić w osłupienie?
To się dzieje nieustannie. Cały czas jestem zdumiony jego złożonością: 85 miliardów neuronów – to tyle, że – zgodnie z szacunkami – gdyby wyjąć je wszystkie i ustawić w rządku, to owinęłyby Ziemię około cztery razy. A w dodatku każdy z neuronów tworzy tysiące połączeń z innymi, co oznacza biliony synaps w mózgu, które przekazują sygnały w zaledwie ułamku sekundy. I to wszystko dzieje się wewnątrz guzowatego, pomarszczonego organu, który wygląda mało imponująco…

Ale stale zaskakuje mnie też to, jak wiele jeszcze musimy nauczyć się o mózgu, choć tyle już wiemy. Neuronauka wciąż zajmuje się tym, co wydaje się bardzo podstawowymi aspektami działania mózgu. I zdumiewa mnie, ile jeszcze nauki przede mną, choć uczę się mózgu od lat. A zarazem to dowodzi jednej z najwspanialszych rzeczy w nauce – nigdy nie jest statyczna. Nieustannie poprawiamy lub aktualizujemy nasze hipotezy.
Czytaj więcej u źródła: https://zwierciadlo.pl/psychologia/479522,1,skupiaj-sie-na-pozytywach-bedziesz-doswiadczac-wiecej-przyjemnych-uczuc-tak-dziala-mozg.read

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *