Jakie mechanizmy obrony wykorzystują osoby z FOBI?
Dewaluacja: Osoba z FOBI często ocenia nadchodzące wydarzenie w sposób krytyczny, np. skupiając swoją uwagę na negatywnych aspektach jego członków, komentując je w sposób deprecjonujący (np. „to zajmie zbyt dużo czasu”) lub próbując przedstawić grupie nieatrakcyjne aspekty siebie, aby wzmocnić poczucie własnej wartości. Czasami dewaluacja lub niechęć do grupy może jednak ujawnić się dopiero tuż przed rozpoczęciem spotkania, co jest wówczas sposobem obrony przed odrzuceniem.
Afirmacja: Czasami osoba z FOBI ma również FOMO, np. początkowo pragnie potwierdzenia przynależności do wydarzenia lub grupy społecznej, bo czuje się lekceważona, gdy nie jest uwzględniania, co może wynikać z problemów z poczuciem własnej wartości. Po zaproszeniu osoba zdaje sobie jednak sprawę z tego, że najbardziej pociągało ją samo wejście do owej grupy i była tak pochłonięta chęcią potwierdzenia, że zignorowała fakt, że wcale nie jest interesują ją to, co początkowo myślała, że chce.
Ulga w przypadku anulowania: Osoba z FOBI często pyta organizatora wydarzenia czy umówione spotkanie jest nadal aktualne, jednak nie dlatego, że chce, aby plany zostały zrealizowane. Wręcz przeciwnie. Oczekuje, że spotkanie zostanie anulowane. Jeśli do tego nie dojdzie, jednostka może doświadczyć niepokoju tuż przed spotkaniem i zrezygnować z niego w ostatniej chwili, natomiast gdy druga strona anuluje wydarzenie, często pojawia się fala ulgi. Czytaj więcej: FOBI, czyli strach przed byciem uwzględnionym, dotyka wielu introwertyków. Jak sobie radzić z lękiem społecznym? (zwierciadlo.pl)