- W przypadku osoby, która opiekuje się dziećmi, nawet nieodpłatnie, na WF-ie, wycieczce, innym wyjeździe na takich zasadach jak nauczyciel, mamy do czynienia z działalnością związaną z opieką. Nie ma znaczenia, czy osoba ta jest rodzicem czy wolontariuszem – wyjaśniło Ministerstwo Sprawiedliwości.
- W przypadku gości, np. weteranów lub innych osób, zaproszonych za zgodą dyrektora na zajęcia lub uroczystości w przedszkolu, szkole lub w placówce, podczas których opiekę nad dziećmi sprawuje nauczycieli decydujący o ich przebiegu, uzyskiwanie informacji o niekaralności tej osoby nie powinno być wymagane – oceniło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
- Inna kwestia to zaświadczenia o niekaralności od osób upoważnionych odbierających dzieci z placówki w imieniu rodziców. Resort edukacji podkreślił że w ustawie zawarte są wyłączenia i nie trzeba sprawdzać w rejestrach ani oczekiwać zaświadczenia z KRK od członka rodziny dziecka lub osoby znanej osobiście rodzicowi. Więcej: https://www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/ustawa-kamilka-w-szkolach-rodzic-bedzie-musial-przedstawic-zaswiadczenie-o-niekaralnosci,569632.html
„Ustawa Kamilka” w szkołach. Rodzic będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności
Ministerstwo Edukacji i Ministerstwo Sprawiedliwości wyjaśniły w jakich sytuacjach stosować tzw. ustawę Kamilka. - Rodzic jadący na wycieczkę szkolną jako opiekun musi przedstawić zaświadczenie o niekaralności, ale rodzic, który jest tylko gościem w klasie już nie - zaznaczyły resorty.