Zajrzyj do Internetu

Rzeczywistość wirtualna powoli staje się naturalnym środowiskiem edukacyjnym. Wartościowe witryny internetowe i cenne inicjatywy giną niekiedy w gąszczu rozmaitych stron. Żeby się w tym nie pogubić, niewątpliwie pomocny będzie przewodnik po sprawdzonych stronach Internetu.

   Zdając sobie sprawę z roli nowych technologii w procesie nauczania, proponujemy Państwu cykl artykułów, który pomoże zorientować się w najnowszych rozwiązaniach. Oprowadzać po Internecie będzie nowy współpracownik Edurady Piotr Zientara – doktorant na Wydziale Pedagogiki UW, edukator. Sam o sobie pisze: Od sześciu lat prowadzę szkolenia luźno związane z efektywną nauką. Interesuje się argumentacją i perswazją z perspektywy logiki. Pasjonuję się nowością w dydaktyce. Widzę, że postęp technologiczny przynosi efekty w pracy z dziećmi i młodzieżą Wierzę, że warto by skorzystali z niego dorośli. Lubię biegać, przepadam za grą w szachy. Tym razem Piotr Zientara namawia do odwiedzenia strony www.khanacademy.org. Nauczyciele przedmiotów ścisłych odnajdą tam wiele ciekawych i przydatnych rozwiązań dydaktycznych, rodzice będą mogli oszczędzić na korepetycjach, a uczniowie sami poznawać fascynujący świat fizyki, czy matematyki.

    Nie zapominamy cały czas o propagowaniu Oceniania Kształtującego jako narzędzia niezwykle przydatnego. Zapraszam więc do lektury kolejnego artykułu Wojciecha Turewicza, który jest częścią cyklu poświęconemu OK. Tym razem autor przedstawia rolę ustalenia precyzyjnych kryteriów oceny w nauczaniu.

    Nasz ekspert Bogdan Żerkowski pomoże uporać się z przepisami, które dotyczą każdego nauczyciela, chcącego zadbać o podwyższanie swoich kwalifikacji. Zapraszam do zapoznania się z Jego artykułem, dotyczącym kwestii kursów kwalifikacyjnych, a także z aktualnym wykazem MEN.

      Powiemy Jaśkowi, że mama musi iść do pracy. Może w końcu uda się gdzieś wyjść razem. Czy wymykać się chyłkiem z domu, kiedy dziecko zostaje z babcią? Czy okłamywać dziecko, że rodzice zaraz wrócą, bo mam musi jeszcze zajrzeć na chwilę do biura? Na te i wiele innych wątpliwości odpowiada Karolina Isio – Kurpińska, odnosząc się do kwestii asertywności rodzicielskiej.

      Proszę zaglądać także do działu pytań i odpowiedzi, w nim porady Jolanty Fiedeń i Macieja Popławskiego.

Pożytecznej lektury!

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *