Zdejmij pancerz – nie bój się być niedoskonała

„Dlaczego boimy się odkryć przed drugim człowiekiem, pokazać swoją kruchą stronę? Bo uważamy, że jesteśmy niewystarczające, a tym samym niegodne kochania” – mówi psycholożka Katarzyna Półtorak.

Relacje z najbliższymi, co wynika z samej ich istoty, powinny opierać się na szczególnej bliskości, czyli także na odsłanianiu się, pokazywaniu siebie bez retuszu. A okazuje się, że z tym odkrywaniem siebie, nawet przed bliskimi, mamy duży problem. Dlaczego?
Zacznę od przywołania terminu „vulnerability”, który w pewnym stopniu to wyjaśnia. Trudno go przetłumaczyć na polski, choć w słownikach podaje się, że to słaby punkt – i takie jest powszechne jego rozumienie, według mnie krzywdzące i utrudniające ludziom zaakceptowanie tej cechy, bo nie jest ona objawem słabości. Vulner­ability związana jest z wrażliwością, podatnością na zranienie, z byciem bez skorupy, bez zbroi, czyli takim, jakim jestem: kruchym, wrażliwym, niedoskonałym. Tematem vulnerability zajmuje się Brené Brown, badaczka i nauczycielka akademicka, która bada również między innymi wstyd, autorka świetnej książki „Dary niedoskonałości”.

Czytaj więcej: https://zwierciadlo.pl/psychologia/526852,1,zdejmij-pancerz–nie-boj-sie-byc-niedoskonala.read

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *