Sześć lat temu, w kwietniu, dość przestraszona przyszłam do Eko-Turu na rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko trenerki. Ktoś podpowiedział mi, że mogłabym dzielić się swoją wiedzą nie tylko z uczniami, ale również z szerszym audytorium, jakim są nauczyciele. Zostałam zaproszona do współpracy i tak rozpoczęła się nowa, fascynująca przygoda mojego życia…
Tymczasem kiedy ja stawiałam pierwsze kroki jako edukatorka kierownictwo firmy myślało o tym, jak jeszcze bardziej uatrakcyjnić naszą ofertę, jak łatwiej dotrzeć do naszych klientów, jak skuteczniej zaspokajać ich potrzeby. Tak narodził się pomysł portalu internetowego dla oświaty: miejsca, gdzie można znaleźć odpowiedź na pytanie, przeczytać ciekawy tekst czy zorientować się, co w prawie i oświacie piszczy. Nazwa – Edurada – to pomysł naszego prezesa: połączenie edukacji i doradzania, a może rady pedagogicznej? Nazwa wieloznaczna i wielowątkowa – jak nasz portal!
Edurada rozwijała się w niezwykłym tempie. Początkowo artykuły pojawiały się w niej raz w tygodniu, by z czasem zwiększyć swą częstotliwość aż po dzisiejszą – codzienną. Nie mogłoby się to wydarzyć bez zaangażowania naszych ekspertów – edukatorów i przyjaciół Eko-Turu. Pamiętam dzień, kiedy po raz pierwszy zostałam poproszona o napisanie czegoś do Edurady: pamiętam dumę, ale i pewną nieśmiałość, a potem radość, gdy artykuł został opublikowany. Myślę, że współpraca z Eduradą to rozwijające doświadczenie dla naszych autorów: pozwala odpowiedzieć na pytania i wątpliwości najczęściej pojawiające się podczas szkoleń, podzielić się wiedzą czy zainteresować bliskim nam tematem. Oczywiście działa to i w drugą stronę – wielokrotnie przygotowując się do szkoleń korzystałam z zasobów naszej Biblioteki Pedagogicznej, czerpiąc z mądrości i doświadczeń moich koleżanek i kolegów. Często również kieruję nauczycieli na Eduradę w poszukiwaniu odpowiedzi na ich pytania: osoby, które tu piszą to nie tylko eksperci, ale przede wszystkim praktycy.
Nie sądziłam, że los zwiąże mnie z Eduradą jeszcze bardziej, i że nastąpi to tak szybko. Od czasu pierwszego artykułu angażowałam się w ten portal coraz bardziej, pisząc teksty skierowane do rodziców dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, dzieląc się własnymi doświadczeniami i wątpliwościami, zachęcając do dyskusji. W sierpniu 2014 natomiast została mi powierzona rola Redaktor naczelnej, odpowiadającej za ogólny przekaz portalu.
To ogromna odpowiedzialność, ale i wielka radość. Kontakty z autorami, zastanawianie się, jakie tematy będą najbardziej aktualne i przydatne, czytanie tekstów jako pierwsza – każde z tych zadań poczytuję sobie jako ogromny przywilej. I przede wszystkim cały czas się uczę!
Edurada zaś od sześciu lat rozwija się dynamicznie. Okazała się cenionym przez klientów medium przekazywania materiałów ze szkoleń, dostępnych w formie elektronicznej: wygodnej, edytowalnej, zawsze pod ręką. Ogromną popularnością cieszyły się i cieszą nadal wzory dokumentów dostępne w różnych formatach. Z radością obserwujemy też, że coraz więcej osób czyta nasze artykuły. Edurada to medium, dzięki któremu eksperci Instytutu Kształcenia Eko-Tur, Niepublicznej Placówki Kształcenia Nauczycieli akredytowanej przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty mają możliwość propagować wiedzę, doświadczenie i dobre praktyki w środowisku nauczycieli. Dzięki Wydawnictwu Eko-Tur ukazało się już kilka zbiorów tekstów naszych autorów: przeglądowych z całego roku, ale i tematycznych, jak ostatni „Uczeń o specjalnych potrzebach edukacyjnych”. Dbamy o to, aby artykuły napisane dawniej nie zostały zapomniane – odświeżamy je, przypominamy, a jeśli to możliwe – przygotowujemy do publikacji w formie papierowej. Od kilku lat Edurada ma również fanpage na Facebooku, śledzony przez prawie 4000 osób. To tam pojawiają się „zajawki” naszych artykułów, tam dzielimy się linkami do ciekawych tekstów przeczytanych gdzie indziej, tam najłatwiej dyskutować z autorem i innymi czytelnikami. Od niedawna Eko-Tur ma również kanał na YouTube, gdzie niektórych naszych ekspertów mogą Państwo obejrzeć i posłuchać – w ten sposób nasze artykuły zyskały nowe, multimedialne życie, a Państwo mają okazję lepiej poznać osoby, które je dla Państwa piszą. Edurada przez cały czas idzie do przodu!
W dniu urodzin tradycyjnie składa się życzenia, zatem i ja pozwolę sobie wykorzystać tę okazję i życzyć: autorom – wiele natchnienia, pomysłów na nowe teksty i satysfakcji z kontaktu z czytelnikami; czytelnikom – pożytecznej lektury, znajdowania odpowiedzi na pytania i rozwiązań trudności oraz inspiracji dla swoich codziennych działań; Redakcji Edurady – cierpliwości, energii i siły do dalszej pracy, a portalowi – aby rósł, zyskiwał coraz więcej czytelników i odgrywał coraz większą rolę na rynku oświatowym.
Sto lat, Edurado!