Tym razem poruszamy problem pierwszych dni dyrektora w szkole. Autor podpowie od czego zacząć spotkania z podległymi pracownikami.
We wtorek oddajemy głos Karolnie Isio-Kurpińskiej, która poruszy problem eksperymentowania młodzieży z narkotykami. Powoli zbliżają się wakacje, czyli okres, w którym młodzi ludzie częściej szukają okazji do zabawy, rozrywki, nie zawsze bezpiecznej. Moja znajoma terapeutka uzależnień ostatnio zwróciła mi uwagę na fakt, że nauczyciele, rodzicie i dyrektorzy szkół deklaratywnie walczą z narkotykami i dopalaczami, jednak, gdy się przyjrzeć ich działaniom, wtedy okazuje się, że wiedza o problemie często bywa niepełna. Jestem przekonany, że tekst naszej znakomitej ekspertki pomoże zwrócić uwagę rodzicom na niepokojące sygnały.
Środa upłynie nam pod znakiem refleksji o zmianach. Anglicy mają takie przysłowie: „Są dwie pewne rzeczy w życiu – śmierć i podatki”. Marian Osiński dorzuciłby zapewne jeszcze jedną rzecz, a mianowicie zmianę. Z tekstu dowiemy się, dlaczego boimy się zmian, jakie bariery musimy pokonać, żeby nauczyć się żyć w nowej, płynnej rzeczywistości. Na mnie tek tekst zrobił ogromne wrażenie. Jestem ciekaw Państwa opinii.
Dzień zagraniczny wypełni nasza korespondentka ze Szwajcarii Jolanta Lamm, która w swoim artykule podejmie po raz kolejny wątek wychowania przez sztukę. Ja jako polski nauczyciel ubolewam, że mimo ogólnie panującej zgody na temat ważnej wychowawczo roli sztuki, w praktyce tak niewiele poświęca się jej miejsca. Może trzeba uczyć się od lepszych?
Tydzień zamykamy poradą naszego eksperta Macieja Biernackiego, który wyjaśni, kiedy komisja może nie dopuścić kandydata do konkursu na stanowisko dyrektora.
Przyjemnej lektury!