Szukając natchnienia dla dzisiejszego „wstępniaka” natknęłam się na stronę z przysłowiami ludowymi – czy wiedzieli Państwo, że każdy dzień grudnia ma swoje przysłowie? No i oczywiście każdy dzień grudnia jest proroctwem przyszłego roku, wiosny, plonów… Coś się kończy, coś się zaczyna. Co jeszcze mogę Państwu zacytować? Przysłowie na dziś: „Jeśli w grudniu często dmucha, to w marcu i kwietniu plucha”. Oby nie…
Tymczasem redakcja Edurady już się weekendami szykuje do Świąt, w tygodniu jednak trwa przy Państwa boku, by inspirować, doradzać i… poprawiać humor.
Zapowiada nam się naprawdę ciekawy tydzień. W poniedziałek Marek Chęciński pisze o Roku Szkoły Zawodowców. To bardzo ważny temat – oddanie szacunku i znaczenia szkołom zawodowym. Bo choć warto kończyć studia i uczyć się jak najwięcej, to przecież tak zwany „fach w ręku” jest sprawą niezwykle istotną. Dobry hydraulik czy kucharz zawsze znajdzie pracę – a nie bojąc się o codzienny byt może wieczorami czytywać Szekspira… Przeczytajcie Państwo koniecznie.
We Wtorek Wojciech Turewicz opowie o spotkaniu z dawnym kolegą. Spotkaniu trudnym i zaskakującym. Do lektury felietonów Wojtka zachęcam co tydzień, tym razem jednak zapraszam szczególnie – ponieważ autor ma dla czytelników ważne zadanie. Zajrzyjcie, sprawdźcie, włączcie się.
W środę znów zapraszam szczególnie – przedstawimy Państwu pierwszą część artykułu Moniki Zdrzyłowskiej o roli nauczyciela i wychowawcy we współczesnej szkole. Polecam go naprawdę gorąco: jest dogłębny, merytoryczny, mądry, przepełniony szczerą troską o uczniów i nauczycieli. Doskonale się czyta i długo później myśli…
W czwartek na nasze łamy wraca Piotr Możejko – a my wraz z nim wrócimy do dżdżystych jesiennych poranków, kiedy tak bardzo trudno jest wstać… Autor poruszy kwestię pozytywnego myślenia i pozytywnych emocji – ciepły temat na mroźne dni, zawsze aktualny. Polecam.
Piątek to dzień dla rodziców, w tym tygodniu jednak zaproszę do lektury również nauczycieli. Temat, który poruszymy, jest niezwykle ważny i poważny – choroba afektywna dwubiegunowa u dzieci i młodzieży. Choroby psychiczne to w dużej mierze nadal temat tabu i świadomość społeczna w tej dziedzinie jest niewielka. Na szczęście jednak sytuacja się zmienia, diagnozy stawiane są coraz wcześniej, leczenie bywa coraz bardziej skuteczne, a diagnoza przestaje stygmatyzować. Również w szkołach coraz częściej mówi się o problemach zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, nauczyciele chcą mieć wiedzę i umiejętności, aby uczniów z takimi schorzeniami wspierać, włączać do grupy, ułatwiać im codzienne funkcjonowanie. W piątek pierwszy, wstępny artykuł na temat choroby dwubiegunowej, na pewno pojawią się następne. Mamy nadzieję, że będą one pomocne dla rodziców i dla nauczycieli: sprawią, że będziemy uważniej i bardziej świadomie przyglądać się niepokojącym zachowaniom dzieci, a jednocześnie będziemy wiedzieli jak reagować, gdyby działo się coś niedobrego. W roli autora zadebiutuje nasz korespondent z Amsterdamu, Ray Grant. Bardzo polecam lekturę tego artykułu wszystkim – to porcja solidnej wiedzy, która oby nigdy się nam nie przydała.
Grudzień to miesiąc zawiły… Mam nadzieję, że dzięki naszym artykułom zdominuje go „miły” a nie „srogi” charakter. Zapraszamy więc do lektury – pomiędzy sprawdzaniem klasówek, pisaniem sprawozdań i lepieniem pierogów… Bo na szczęście do Świąt już naprawdę chwila.