O tym, że programowanie to język przyszłości wiemy wszyscy! Dlatego warto już na zajęciach z dziećmi w wieku przedszkolnym wprowadzić aplikację, która pozwala na twórcze wykorzystywanie technologii. A mowa oczywiście o Scratchu Juniorze, wizualnym języku programowania, „młodszym bracie” programu Scratch, przeznaczonym dla dzieci od 8 do 16 lat.
W Scratchu Juniorze przedszkolak łączy bloki kodu, tworząc interaktywne opowiadania, animacje, czy proste gry, dzięki czemu jest nie tylko odbiorcą technologii, ale co ważne jej twórcą. Idealna sytuacja, w której dziecko uczy się, przy tym dobrze się bawiąc.
Aplikacja ta zawiera w sobie również prosty edytor rysunków, czy program do nagrywania dźwięków. Dzięki temu przedszkolak w łatwy sposób stworzy swoją indywidualną postać, która może skakać, biegać, czy tańczyć.
Interfejs i funkcjonalność aplikacji jest dostosowana do małych dzieci. Mamy tutaj, w przeciwieństwie do Scratch dla starszych dzieci, graficzne bloki kodu, dzięki którym nawet maluch będzie w stanie programować.
Aplikacja Scratch Junior była stworzona z myślą o użytkowaniu jej na tabletach. I w tej wersji odnajdziemy sympatycznego kotka, który jest znakiem rozpoznawczym aplikacji. Jednak ze względu na ogromną popularność aplikacji i potrzebę wykorzystywania jej na tablicach interaktywnych w salach przedszkolnych istnieje możliwość zainstalowania na komputer wersji beta, z delfinkiem Ticiem.
Przygodę ze Scratchem Juniorem warto rozpocząć od odwiedzenia oficjalnej strony www.scratchjr.org. Następnie otwieramy zakładkę Dla nauczycieli, pod którą znajdziemy bazę informacji na start. Między innymi film pokazujący, jak nawigować interfejsem aplikacji. Kolejny krok to zapoznanie się dziewięcioma animacjami, dzięki którymi my, nauczyciele nauczymy się obsługi aplikacji. A następnie przeprowadzimy serię zajęć z programowaniem Scratch Junior, w tempie nauki dostosowanej do naszej grupy.
Udanego programowania z przedszkolakami!
Renata Bajor
Zapraszamy na naszą nową stronę z ofertami pracy dla nauczycieli: