Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Dobre praktyki... zawodowe

Dobre praktyki... zawodowe

09:00 12-05-2014

Dla kogo: Dyrektorzy , Nauczyciele

Kategoria: Prawo oświatowe , Rozwój osobisty , Perspektywy zawodowe , System oświaty

Od czterech lat w szkole, w której uczę, realizowany jest projekt praktyk zagranicznych dla uczniów technikum ekonomicznego. W ramach tego projektu wybrani uczniowie 3 klasy technikum swoją praktykę zawodową mogą odbyć w Niemczech. Dzięki długoletniej współpracy z naszą partnerską szkołą niemiecką udało się nam wypracować szereg działań, które przynoszą wymierne korzyści zarówno naszym, jak i niemieckim uczniom.

        Projekt finansowany jest przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji z Warszawy, bazuje na funduszach europejskich. Co zakłada ten projekt? Nasza szkoła partnerska w Niemczech zajmuje się znalezieniem odpowiednich miejsc praktyk dla naszych uczniów, zgodnie z opracowanym programem praktyk. My z kolei wybieramy i odpowiednio przygotowujemy naszych uczniów do realizacji praktyki zawodowej za granicą. Mam tutaj na myśli przygotowanie językowe i kulturowe. Uczniowie zapoznają się z historią, tradycjami, zwyczajami i najciekawszymi miejscami regionu, do którego wyjeżdżają. Ponadto szkolą język niemiecki, zwłaszcza ten dotyczący pojęć i słownictwa ekonomicznego. Praktyki trwają cztery tygodnie i przez cały ten czas uczniowie mają zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, opiekę polskich i niemieckich opiekunów. Nie ponoszą żadnych wydatków, mają sfinansowaną podróż, bilety komunikacji miejskiej, bilety do kina, teatru, muzeum, są ubezpieczeni, a także otrzymują drobne kieszonkowe; ale najważniejsze są niematerialne korzyści, które praktykanci zyskują dzięki temu wyjazdowi, przede wszystkim doświadczenie językowe i  zawodowe. Dla wielu jest to pierwszy tak długi wyjazd bez rodziców i do obcego kraju, gdzie nie ma bliskich, znajomych czy kolegów. Wszystko dookoła jest nowe, trochę inne i nie zawsze zrozumiałe, a na dodatek trzeba iść do pierwszej pracy. To właśnie powoduje, że uczniowie po raz pierwszy zdają sobie sprawę, jak wiele zależy tylko od nich, muszą sobie radzić sami, podejmować decyzje i rozwiązywać problemy. Ale wracają z ogromnym bagażem doświadczeń życiowych, które czynią ich pewniejszymi siebie, odważniejszymi i  odpowiedzialnymi osobami. Ponadto nie sposób pominąć doświadczenia zawodowego zdobytego w niemieckich firmach i instytucjach. Poznają ich strukturę, organizację i  procedury, dzięki czemu mogą śmiało poruszać się po europejskim rynku pracy. W ten sposób mają szansę być poszukiwanymi pracownikami w międzynarodowych firmach w całej Europie. Tym bardziej, że ich umiejętności są certyfikowane europejskim świadectwem Europass Mobiliti, który wspólnie z suplementem do dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, mogą zdobyć po ukończeniu nauki w technikum. Dokumenty te uznawane są przez pracodawców w całej Europie.

Przebywanie przez cztery tygodnie w Niemczech i praca w niemieckich firmach, a w konsekwencji konieczność porozumiewania się z przełożonymi, współpracownikami, klientami, sprzedawcami, uczniami z zaprzyjaźnionej szkoły czy mieszkańcami miejscowości, w której mieszkają, przynoszą korzyści wcale nie mniejsze niż nauka języka przez cztery lata w szkole. Potwierdzają to praktykanci, a także nauczyciele języka niemieckiego.

Czy warto poświęcić czas na przygotowanie takiego projektu? Nie ukrywam, że zajmuje on wiele czasu i stwarza wiele problemów. Z doświadczenia powiem, że warto. Przyrost wiedzy i zadowolenie uczniów, ich  rodziców, ale także i nauczycieli daje ogromną satysfakcję i poczucie, że warto inwestować w nasze dzieci i stwarzać im różne możliwości rozwoju osobistego i zawodowego.

Marek Chęciński

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x