Co w tym tygodniu?

Tradycyjnie poniedziałek zaczynamy kolejną częścią książki Artura Foremskiego „Nowoczesny dyrektor w szkole”. Tym razem Autor dotknął tematu tabu, a mianowicie nacisków na dyrektorów szkoły.

Dla wielu jest zupełnie jasne, że dyrektor szkoły jest szczególnie narażony na rozmaite wpływy z zewnątrz. Może to być organ prowadzący, rodzic z koneksjami czy odpowiednio ustosunkowany nauczyciel. Na pewno warto wiedzieć, jak się przed  tym skutecznie bronić.

            We wtorek publikujemy tekst Wojciecha Turewicza. Autor podjął w nim wątek zmian, jakie zaszły w polskiej mentalności w związku z traktowaniem zwierząt. Mnie w tej wypowiedzi zainteresowało jednak coś zupełnie innego. Chodzi mianowicie o kwestię tożsamości i pochodzenia. Żyjąc od wielu lat w dużym mieście, często zapominamy o swoich korzeniach. Miejsca naszego dzieciństwa zacierają się we wspomnieniach, czasem, jednak sami ją ukrywamy. Kiedy wyruszamy do nowych miejsc, udajemy osobę, którą nie jesteśmy. Znam niewielu ludzi, którzy otwarcie, bez kompleksów, mogą powiedzieć, urodziłem i wychowałem się na wsi. Media i współczesna kultura koncentruje się na wielkich miastach, tymczasem wielu z nas pochodzi lub mieszka na prowincji. Ja sam urodziłem się na socrealistycznym osiedlu w Skarżysku-Kamiennej. Moja nauczycielka muzyki, Elżbieta Hajduga, zwykła mawiać, że prowincję ma się w sobie. Słowa te zawsze dodawały mi odwagi i broniły przed gorliwością wielkomiejskiego neofity. Jakie refleksje nasunie Państwu tekst Wojciecha Turewicza? Jestem tego niezwykle ciekaw.

            W środku tygodnia na Państwa monitorach pojawi się tekst Bogdana Żerkowskiego, omawiający dość obszernie zagadnienia, które powinny znaleźć się w statucie szkoły. Lektura absolutnie obowiązkowa dla wszystkich dyrektorów.

            Zbliża się czas ustalania ocen końcoworocznych. Dla wielu uczniów i ich rodziców to moment rodzący napięcia i dość dużą dawkę stresu. Przy tej okazji prezentujemy artykuł Karoliny Isio-Kurpińskiej, która podpowie, jak komunikując się z własnym dzieckiem czy uczniem, dbać o jego poczucie własnej wartości.

            Tydzień zamykamy niezwykle interesującą refleksją nauczycielki języka niemieckiego, która wykorzystuje na lekcji teksty piosenek. Artykuł ważny dla wszystkich, którzy uczą innych lub uczą się jakiegoś języka obcego. Serdecznie polecam!

Owocnej lektury!