Zamknęliśmy już rok 2015. Był to dobry czas dla Edurady, Eko-Turu i naszych wtorkowych felietonów. Jednocześnie dobiegł końca opracowany przeze mnie, w całości skierowany do rodziców i nauczycieli, cykl poświęcony negocjacjom i mediacjom, a także sztuce rozwiązywania konfliktów.
Dzięki Wam otrzymywałem bieżący feedback, na ile poruszane przeze mnie problemy były dla Was istotne. Za każdą informację zwrotną dziękuję Wam bardzo serdecznie, a przekazane uwagi postaram się wykorzystać w przygotowywanym materiale zbiorczym.
W ciągu roku ukazało się blisko 40 felietonów, w których dyskutowaliśmy, jak mądrze budować relacje z innymi. Okazał się on na tyle obszernym materiałem, że fajnie byłoby przekształcić go w publikację, która mogłaby być pomocna nauczycielom i rodzicom w radzeniu sobie w trudnych sytuacjach. Aktualnie jestem na etapie porządkowania i uzupełniania treści zamieszczonych na Eduradzie. Praca ta zabiera sporo czasu i uwagi. Mam nadzieję, że za kilka miesięcy projekt będzie zakończony i wydany w formie książkowej w naszym wydawnictwie.
Za kilka tygodni ukaże się drugie wydanie pierwszej publikacji Eko-Turu pt.: Szkoła przyjazna w duchu oceniania kształtującego. Zawarliśmy w niej zdobyte w międzyczasie doświadczenia, a także nowe przemyślenia dotyczące wdrażania systemu oceniania kształtującego. Mam nadzieję, że odpowiedzieliśmy w niej na parę nurtujących pytań dotyczących tego tematu.
Od trzydziestu lat zajmuję się zarządzaniem firmami państwowymi, a także instytucjami biznesowymi. W ciągu tego długiego okresu urodziło się sporo przemyśleń i refleksji. Na przestrzeni tych lat zdobyłem wiele doświadczeń. Zapoznałem się z różnymi publikacjami dotyczącymi zarządzania. Temat ten na tyle mnie pasjonuje, że od kilku lat prowadzę zajęcia dla przyszłych i aktualnych dyrektorów szkół i placówek oświatowych.
W zarządzaniu fascynującym obszarem jest praca z ludźmi, i w tym zakresie od lat weryfikuję moją wiedzę w codziennych relacjach z nimi. Stwierdziłem, że jest to dobry moment na zajęcie się tym obszarem i podzielenie się własnymi przemyśleniami: w pierwszej kolejności z czytelnikami Edurady, a następnie w postaci publikacji.
Nie chciałbym robić tego chaotycznie i w sposób przypadkowy. Dlatego potrzebuję odrobinę czasu i spokoju, aby przejrzeć większość znaczących publikacji dotyczących liderowania. Jestem wdzięczny redakcji Edurady, że przez dwa i pół roku mogły ukazywać się moje felietony. Przez ten długi czas żyłem wtorkowymi, cyklicznymi spotkaniami z Państwem. Nawet przyzwyczaiłem się już do tego rytmu. Tym bardziej jest mi trudno zamknąć tak ważny dla mnie okres.
Traktuję czytelników Edurady bardzo poważnie i do otwarcia nowego cyklu chciałbym się bardzo dobrze przygotować. W międzyczasie za zgodą redakcji będę komentował bieżące wydarzenia. Dlatego z żalem zwalniam wtorkowy termin dla innych. Jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy czytali i komentowali moje felietony.
Do zobaczenia!