I tak, niepostrzeżenie, przyszedł grudzień

Pierwszy śnieg, ostatnie sprawdziany w semestrze i – już niedługo – zasłużona i wyczekana przerwa świąteczna. Czas oczekiwania umili Edurada.

Zimno, ciemno… Grudzień nie jest najprzyjemniejszym miesiącem – w każdym razie w pierwszej części, gdy do świąt jeszcze daleko, pracy jeszcze dużo, trzeba się spiąć na ostatniej prostej… A tymczasem budzimy się po ciemku i kończymy pracę o zmroku – a tyle jeszcze do zrobienia. Semestr kończy się w tym roku wyjątkowo wcześnie, zapewnie więc ostatnie tygodnie przed Świętami będą dla uczniów, rodziców i – przede wszystkim – nauczycieli niezwykle pracowite. Na pociechę pomyślmy, że już za trzy tygodnie zajmiemy się pierogami i barszczem i na jakiś czas oderwiemy się od szkolnej rzeczywistości – na tyle długi, bo i przerwa świąteczna w tym roku wyjątkowo obfita – że może uda nam się do niej zatęsknić?

A tymczasem Edurada nie ustaje w wysiłkach dostarczania Państwu artykułów ciekawych, przydatnych w codziennej pracy i życiu zawodowym. Nie inaczej jest też w tym tygodniu. W poniedziałek ostatni już artykuł Krystyny Rubiec-Masalskiej na temat matury z języka obcego – tym razem egzamin pisemny na poziomie rozszerzonym. Szczegółowy opis zadań, praktyczne porady na co zwracać uwagę przy ich rozwiązywaniu – jestem przekonana, że to ważne informacje dla uczniów, nauczycieli i rodziców.

We wtorek Wojciech Turewicz poruszy niezwykle ważny temat promowania samego siebie. Jestem przekonana, że to umiejętność, nad którą musimy jeszcze dużo pracować: autor przekonuje, że warto. Przeczytajcie Państwo koniecznie, a przede wszystkim – wprowadzajcie w życie. Jeśli robimy dobrą robotę, warto ją promować.

W środę Maria Stawska poruszy temat nauczania historii. Mam wrażenie, że jeśli chodzi o najbardziej skuteczny sposób motywowania uczniów do nauki – uświadamianie użyteczności wiedzy – nie ma sprawiedliwości. Nauczyciele niektórych przedmiotów – na przykład języków obcych – mają w tej dziedzinie o wiele łatwiejsze zadanie niż historycy. Autorka w swoim artykule podpowiada jak sprawić, aby historia stała się uczniom bliższa, a jej nauczanie atrakcyjniejsze. Warto.

W czwartek Dorota Rokicka, nasza nieoceniona reporterka z gimnazjum, pochyli się nad niezwykle ważnym „ciałem” szkolnym, mianowicie Samorządem Uczniowskim. Jego rola jest bardzo ważna dla wychowania obywatelskiego młodzieży, zachęcam więc, by artykuł przeczytać i przemyśleć.

Piątek – 5 grudnia – to Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. W artykule dla rodziców Michał Kurpiński podzieli się w związku z tym swoimi przemyśleniami na temat znaczenia angażowania się w różne projekty społeczne przez nastolatki. Czy jest sens zachęcać młodzież, i tak przecież niezwykle zajętą, do wolontariatu? Przeczytajcie Państwo koniecznie.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *