Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?

Trudno uwierzyć w to, co się stało w czwartek nad ranem – atak Rosji na Ukrainę stał się faktem. Oczy całego świata są zwrócone właśnie w stronę naszych wschodnich sąsiadów. A co na to nasze dzieci? Jak najmłodsi reagują na drastyczne informacje i obrazy pokazywane w mediach? Jak z nimi o tym rozmawiać? Oto kilka istotnych wskazówek.

Trudno uwierzyć w to, co się stało w czwartek nad ranem – atak Rosji na Ukrainę stał się faktem. Oczy całego świata są zwrócone właśnie w stronę naszych wschodnich sąsiadów.

A co na to nasze dzieci? Jak najmłodsi reagują na drastyczne informacje i obrazy pokazywane w mediach? Jak z nimi o tym rozmawiać?

 

Przede wszystkim nie udawajmy, że nie ma tematu – nawet małe dziecko ma prawo wiedzieć, co się dzieje, ponieważ to daje mu poczucie bezpieczeństwa. Niewiedza, brak odpowiedzi na pytania ze strony dorosłych budzą strach, panikę.

 

Co warto zrobić?

 

  • Zapewnij dziecko o jego bezpieczeństwie, to najważniejsze. Możesz powiedzieć: „Wojna toczy się w Ukrainie, nie w Polsce. Jestem przy Tobie i jesteś całkowicie bezpieczny”.
  • Jeśli Twoje dziecko pyta: co to jest wojna? Dlaczego Rosja zaatakowała Ukrainę? Nie unikaj odpowiedzi, nie mów: „jesteś za mały, żeby to zrozumieć”; „to nie jest temat dla ciebie”; „idź się pobawić, i tak tego nie zrozumiesz”. Postaraj się w krótkim komunikacie wyjaśnić, co się stało, oczywiście dostosowując język do wieku swojego dziecka. Podkreślaj, że wojna jest zła, przynosi ból i cierpienie, ale ogranicz się do rzeczowych informacji.
  • Unikaj stylu katastroficznego swoich komentarzy – nie mów: „następna będzie Polska!”, „Po nas też przyjdą!”. To tylko pogorszy stan psychiczny Twojego dziecka. Jeśli Twoje dziecko zapyta, czy my też zostaniemy zaatakowani – odpowiedz spokojnie, że nie masz żadnych informacji na ten temat i że jest to mało prawdopodobne – staraj się je uspokoić.
  • Powstrzymaj się w obecności dziecka od wulgarnych komentarzy odnoszących się do sytuacji – agresja zawsze rodzi agresję, a tej nam na razie zdecydowanie wystarczy.
  • Nie oszukuj! Pamiętaj, że dziecko widzi i odczuwa Twoje emocje – jeśli mówisz, że nic się nie dzieje, ale widać po Twoim zachowaniu, żę jest dokładnie odwrotnie wzbudzisz w swoim dziecku szczególny niepokój, co więcej – przejmie ono Twoje uczucia, z którymi sobie nie poradzi.
  • Pamiętaj! Nie pozwalaj swojemu małemu dziecku oglądać drastycznych reportaży ukazywanych w mediach: scen wybuchów, strzelającego wojska, uciekających ludzi – taki obraz bardzo mocno zadziała na jego wyobraźnię i może spowodować niepokój a nawet napady paniki i kłopoty ze snem. Do tego typu obrazów może mieć dostęp jedynie starsza młodzież i powinno stać się to punktem wyjścia do pogłębionej rozmowy na temat tego, co się dzieje. Nastolatka możemy w ten sposób zachęcić do poszukiwania rzetelnych informacji na temat aktualnej sytuacji, oraz grup wsparcia i organizacji wolontariackich, które udzielają pomocy poszkodowanym w wojnie.

 

Jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie tego tematu, już dzisiaj 28.02.2022 o godz. 19.00 nasz psycholog –  Ewa Bochenek poprowadzi specjalny, bezpłatny webinar: www.eko-tur.pl lub nasz kanał na YouTube.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *