Właśnie zakończyły się pierwsza część badania. Instytut zaprezentował wyniki dla powiatu Pruszkowskiego na tle całego kraju. Całość raportu poznamy w grudniu.
Finansowanie szkolnictwa jest jednym z zadań samorządu. Gminy odpowiadają za edukację od przedszkola do gimnazjum. Powiaty zajmują się szkolnictwem ponadgimnazjalnym i specjalnym. Nie jest to zadanie własne samorządu. Do budżetu przeznaczonego na szkolnictwo należy doliczyć jeszcze subwencję oświatową.
Wydatki na ucznia szkoły podstawowej i gimnazjum są zróżnicowane pomiędzy gminami. – Wynika to ze zróżnicowania sieci szkolnej (wielkości szkół i oddziałów). Im większa szkoła i oddział, tym w przeliczeniu na ucznia wydajemy mniej. Jednocześnie fakt, że gminy wiejskie wydają na ucznia więcej, jest związany również z istnieniem specjalnych do¬datków wiejskich w wynagrodzeniu nauczycieli pracujących na terenach wiejskich i w miasteczkach do 5 tys. mieszkańców. Większość gmin powiatu pruszkowskiego w przeliczeniu na ucznia ponosi wyższe niż średnia dla kraju i gmin o podobnym charakterze wydatki zarówno na szkoły podstawo¬we, jak i gimnazja – twierdzą Zuzanna Kołakowska-Seroczyńska i Julita Pieńkosz – autorki raportu z badania BECKER.
Źródło i cały artykuł: http://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/823177,jak-wydawane-sa-pieniadze-na-edukacje.html