Zamieszczenie do końca tego tygodnia treści projektu przed skierowaniem go do konsultacji i uzgodnień minister edukacji Anna Zalewska zapowiedziała w poniedziałek. W piątek na konferencji prasowej przypomniała, że będzie to „wersja robota, jeszcze do wydyskutowania”. „Chcemy naprawdę dyskutować na poziomie roboczym” – podkreśliła. Dodała, że po zakończeniu tej wstępnej dyskusji projekt zostanie – jeszcze w marcu – poddany konsultacjom w normalnym trybie.
Zapowiedziana zmiana podstawy programowej to konsekwencja uchwalenia w grudniu ub.r. nowelizacji ustawy o systemie oświaty znoszącej obowiązek szkolny dla sześciolatków i wprowadzającej taki obowiązek dopiero dla siedmiolatków. Już podczas prac nad projektem tej noweli minister edukacji informowała, że do „zerówek”, w których w myśl noweli od września będą uczyć się sześciolatki, wrócić ma nauka czytania, pisania i liczenia.
„Podstawa programowa wychowania przedszkolnego zostanie uzupełniona o zapisy dotyczące wiadomości i umiejętności potrzebnych do kontynuowania przez dzieci edukacji w szkole. Zmieniona podstawa programowa edukacji wczesnoszkolnej będzie, jak dotychczas, spójna z wymaganiami podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej dla II etapu edukacyjnego (klasy IV–VI szkoły podstawowej)” – czytamy w komunikacie resortu edukacji.
Źródło i cały tekst: http://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/924949,men-podstawa-programowa-dla-przedszkoli.html