MEN opublikowało nową podstawę programową: Do przedszkoli wraca nauka czytania, pisania i liczenia

Jest ona dostępna na stronie internetowej resortu edukacji. Jej publikacja "to odpowiedź na liczne pytania, szczególnie ze strony nauczycieli i rodziców" - tłumaczy ministerstwo w wydanym komunikacie, prosząc o zgłaszanie wszelkich uwag w zakresie projektowanych zmian za pomocą umieszczonego również na stronie specjalnego formularza elektronicznego. Uwagi można zgłaszać do 11 marca, do północy.

Zamieszczenie do końca tego tygodnia treści projektu przed skierowaniem go do konsultacji i uzgodnień minister edukacji Anna Zalewska zapowiedziała w poniedziałek. W piątek na konferencji prasowej przypomniała, że będzie to „wersja robota, jeszcze do wydyskutowania”. „Chcemy naprawdę dyskutować na poziomie roboczym” – podkreśliła. Dodała, że po zakończeniu tej wstępnej dyskusji projekt zostanie – jeszcze w marcu – poddany konsultacjom w normalnym trybie.

Zapowiedziana zmiana podstawy programowej to konsekwencja uchwalenia w grudniu ub.r. nowelizacji ustawy o systemie oświaty znoszącej obowiązek szkolny dla sześciolatków i wprowadzającej taki obowiązek dopiero dla siedmiolatków. Już podczas prac nad projektem tej noweli minister edukacji informowała, że do „zerówek”, w których w myśl noweli od września będą uczyć się sześciolatki, wrócić ma nauka czytania, pisania i liczenia.

„Podstawa programowa wychowania przedszkolnego zostanie uzupełniona o zapisy dotyczące wiadomości i umiejętności potrzebnych do kontynuowania przez dzieci edukacji w szkole. Zmieniona podstawa programowa edukacji wczesnoszkolnej będzie, jak dotychczas, spójna z wymaganiami podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej dla II etapu edukacyjnego (klasy IV–VI szkoły podstawowej)” – czytamy w komunikacie resortu edukacji.

Źródło i cały tekst: http://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/924949,men-podstawa-programowa-dla-przedszkoli.html