Niech żyją Honorowi KRWIODAWCY!

22-26 listopada obchodzimy Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Z tej okazji nasza autorka dzieli się doświadczeniem bycia krwiodawcą i zachęca do dołączenia!

Zostałam honorowym dawcą krwi w wieku lat 18 (wiek jest jednym z wymogów koniecznych do spełnienia przy zostaniu dawcą krwi). Pamiętam jak dziś, kiedy podczas zajęć języka polskiego została ogłoszona informacja o honorowej zbiórce krwi u nas w szkole. Zerwałam się na ochotnika z miejsca i jakież było moje zdziwienie, że w pokoju pani pielęgniarki było nas niewiele, a z mojej klasy poszłam jedyna. Wtedy wydawało  mi się to niezrozumiałe czy wręcz śmieszne – szczególnie patrząc na moich kolegów osiłków; dziś wiem, że najprawdopodobniej wynikało to ze strachu i z braku informacji odnośnie czynności z tym związanych.

Od tego czasu minęło kilkanaście lat i wiele w zakresie świadomości oraz liczebności krwiodawców się zmieniło. Jeszcze w roku 2010 liczba honorowych dawców krwi wynosiła 608 936 osób, natomiast w 2013  już 2,8 miliona. Mimo tego, że liczba honorowych dawców krwi regularnie rośnie, nadal istnieje problem związany z brakiem krwi szczególnie w okresie letnim. Fakt ten jest podyktowany tym, iż regularni krwiodawcy (których odsetek jest stosunkowo mniejszy niż dawców okazjonalnych) w okresie letnim nie oddają tak dużo krwi ze względu na okres urlopowy, przez co zapas krwi momentalnie spada, przy jednoczesnym zwiększonym zapotrzebowaniu ze względu na okres wypadkowy. Dlatego też stowarzyszenie HDK stara się w okresie wiosenno letnim w większym stopniu propagować akcje oddawania krwi np. poprzez podstawianie „krwiobusów”.

Niejednokrotnie będąc na masowej imprezie – koncercie, zjeździe motocyklowym, festynie widzimy autobus, w którym można oddać honorowo swoją krew. Co więcej jest coraz więcej akcji zapraszania busów HDK pod gmachy uczelni wyższych, czy jak to było w przypadku  mojego liceum lata temu, pod szkoły ponadgimnazjalne. Namawiam do tego bardzo serdecznie.

Jakie mamy korzyści oddając krew? Osobiście dla mnie najważniejsza – zadowolenie, że zrobiło się dobry uczynek, myśl, że może komuś uratuję zdrowie a może i życie. W zamian za trochę mojej krwi (czasem warto sobie krwi upuścić, szczególnie tej „złej”. Oczywiście poza korzyściami nazwijmy to duchowymi, honorowi dawcy krwi, w zależności od stażu i ilości oddawania płynu mogą liczyć na inne przywileje, związane np. ze zniżkami w komunikacji.

Kto może zostać honorowym dawcą? Osoba zdrowa, nie posiadająca przeciwwskazań do oddawania krwi, osoba w wieku 18-65 lat oraz nie ważąca mniej niż 50 kg.

Gdzie można oddać krew? – Regionalne Centra Krwiodawstwa i krwiolecznictwa, Odziały terenowe – specjalne Busy, stałe punkty poboru krwi.

O czym należy pamiętać decydując się na oddanie krwi?

Należy się wyspać, zjeść lekki posiłek, pić dużo wody. A jeśli idziesz oddać krew po raz pierwszy, postaraj się wziąć ze sobą kogoś do towarzystwa, aby czuć się bezpieczniej. Pamiętaj koniecznie o dowodzie tożsamości ze zdjęciem (dowód, prawo jazdy, legitymacja itp.)

Co Was czeka po przyjściu do punku poboru krwi? Przede wszystkim serdeczność oraz pytania i badania. Lekarzom zależy na tym, aby każda osoba oddająca krew była w dobrej kondycji zdrowotnej zarówno przed, jak i po oddaniu. Na początku wypełnicie kwestionariusz odnośnie podstawowych informacji o zdrowiu i o przebytych chorobach. Następnie zostanie pobrana krew niezbędna do podstawowych badań (morfologia i grupa krwi). Kolejnym krokiem jest rozmowa z lekarzem odnośnie wyników badania krwi i wypełnionego przez Ciebie kwestionariusza. Jeśli  nie ma żadnych przeciwwskazań abyś podzielił się swoją krwią, przechodzisz do ostatniego, najciekawszego  etapu. Pobieranie krwi odbywa się w osobnym bardzo przyjemnym pomieszczeniu. Najczęściej w pokoju znajduje się kilka osób – co sprzyja zawieraniu miłych znajomości z innymi ludźmi o dobrym sercu. Wszyscy się o Ciebie troszczą i pytają czy nic nie trzeba- niestety ta troska trwa około 10 minut – tak to cały czas pobierania krwi. I co najważniejsze to nic nie boli! Po oddaniu krwi należy odpocząć, unikać wysiłku fizycznego i najważniejsze TRZEBA ZJEŚĆ CZEKOLADĘ – to kolejna korzyść z bycia honorowym dawcą krwi – dostajesz ją nieodpłatnie, w podziękowaniu.

Szanowni Dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, szanowni uczniowie powyżej 18 roku życia i rodzice, zachęcam serdecznie do wspierania akcji oddawania honorowego krwi i do samodzielnego udziału w nich. Oddając krew możesz uratować komuś życie. Oddając krew poświęcasz jedynie chwile czasu a w zamian ktoś inny może zyskać życie..

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *