Ze statystyk wynika, że w roku akademickim 2023/2024 w ponad 350 szkołach wyższych studiowało przeszło 1,2 mln osób. Tylko część z nich potencjalnie będzie pracowała w zawodzie, który jest bezpośrednio związany z kierunkiem ich nauki.
Z przeprowadzonego przez Hays Poland badania wynika, że 68 proc. specjalistów i menedżerów pracuje (lub pracowało w przeszłości) w branży, która jest bezpośrednio związana z ich wykształceniem.
Jak zauważają autorzy badania, mimo że od wielu lat biznes i placówki edukacyjne zacieśniają współpracę, to działania te wciąż wydają się niewystarczające. Pomiędzy nimi brakuje synergii, która pomogłaby lepiej dopasować system kształcenia do realnych potrzeb rynku pracy.
W konsekwencji absolwenci opuszczający mury uczelni często nie mają wystarczających umiejętności praktycznych lub nie potrafią przełożyć wiedzy na kontekst biznesowy, co utrudnia im start w karierze. Do tego dochodzi również zderzenie wyobrażeń o pracy w danej branży z rzeczywistością.
– Niektórzy młodzi ludzie dopiero po ukończeniu studiów i kilku próbach pracy w zawodzie uświadamiają sobie, że dana profesja nie jest dla nich odpowiednia, oferuje niskie płace lub nie gwarantuje perspektywicznej ścieżki kariery. Inni z kolei jeszcze w trakcie edukacji zdobywają doświadczenie w zawodzie niezwiązanym z kierunkiem studiów. Wielu z nich decyduje się na ukończenie edukacji i uzyskanie wyższego wykształcenia, lecz bez planów rozwoju zawodowego w tym obszarze – komentuje Justyna Chmielewska, dyrektor w Hays Poland.
Czytaj więcej: https://www.pulshr.pl/edukacja/nietrafiona-edukacja-az-1-3-polakow-robi-cos-kompletnie-innego-niz-studiowali,104334.html