Kiedy dokonywana jest ocena pracy.
Podstawowe zmiany dotyczące trybu dokonywania oceny pracy nauczyciela, to jej obowiązkowość, okresowość oraz zamiana oceny dorobku na ocenę pracy w przypadkach, kiedy nauczyciel będzie kończyć staż na dany stopień awansu zawodowego.
Ocena będzie dokonywana odpowiednio po zakończeniu stażu na stopień nauczyciela kontraktowego, mianowanego i dyplomowanego, a także po zakończeniu dodatkowego stażu odbytego za zgodą dyrektora szkoły przez nauczyciela, który nie uzyskał akceptacji lub nie zdał egzaminu odpowiednio przed komisjami (art. 6a ust. 1 pkt 1 i 2 KN).
Oceny pracy nauczyciela dokonuje się:
1) po zakończeniu stażu na stopień nauczyciela kontraktowego, nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego
2) po zakończeniu dodatkowego stażu / nauczyciel, który nie uzyskał akceptacji lub nie zdał egzaminu odpowiednio przed komisjami/
3) co 3 lata pracy w szkole od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego, nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego
W przypadku gdy termin, oceny pracy nauczyciela upływa
w okresie odbywania przez nauczyciela kontraktowego lub nauczyciela mianowanego stażu na kolejny stopień awansu zawodowego, oceny pracy dokonuje się po zakończeniu tego stażu.
W razie usprawiedliwionej nieobecności nauczyciela w pracy, trwającej dłużej niż 3 miesiące, termin oceny pracy nauczyciela ulega przedłużeniu o czas tej nieobecności.
W przypadku zmiany miejsca zatrudnienia nauczyciela ocena pracy jest dokonywana nie wcześniej niż po upływie roku od dnia podjęcia pracy w danej szkole – termin oceny ulega odpowiednio przedłużeniu
Ocena pracy nauczyciela kontraktowego, nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego może być także dokonana:
– w każdym czasie, nie wcześniej jednak niż po upływie roku od dokonania oceny poprzedniej,
– z inicjatywy dyrektora szkoły,
– na wniosek samego nauczyciela, organu sprawującego nadzór pedagogiczny, a w przypadku nauczycieli placówek doskonalenia nauczycieli – kuratora oświaty, organu prowadzącego szkołę, rady szkoły lub rady rodziców.
Podsumowując, obowiązek okresowej oceny pracy nauczyciela obliguje do jej dokonywania po zakończeniu stażu na każdy kolejny stopień awansu zawodowego, a także po osiągnięciu danego stopnia awansu zawodowego, co 3 lata.
Dyrektor szkoły jest obowiązany dokonać oceny pracy nauczyciela w okresie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia złożenia wniosku, w przypadku oceny pracy dokonywanej z własnej inicjatywy oraz w przypadku, uzyskania kolejnego stopnia awansu zawodowego – w okresie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia powiadomienia nauczyciela na piśmie o rozpoczęciu dokonywania oceny jego pracy.
Do trzymiesięcznego okresu nie wlicza się okresów usprawiedliwionej nieobecności nauczyciela w pracy, trwającej dłużej niż 14 dni, oraz okresów ferii szkolnych wynikających
z przepisów w sprawie organizacji roku szkolnego, a w przypadku nauczycieli zatrudnionych w szkołach, w których nie są przewidziane ferie szkolne – okresów urlopu wypoczynkowego trwającego nieprzerwanie co najmniej 14 dni kalendarzowych.
W przypadkach, zakończenia stażu na kolejny stopień awansu zawodowego oraz zakończenia dodatkowego stażu, dyrektor szkoły jest obowiązany dokonać oceny pracy nauczyciela
w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia złożenia sprawozdania.
Po zakończeniu stażu nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji planu.
Tryb odwoławczy.
Tryb odwoławczy stanowi ważne zagadnienie, już bowiem przewiduje się odwołania nauczycieli, zwłaszcza od oceny dobrej, która z nazwy powinna wskazywać na dobry poziom spełniania kryteriów, usytuowana tuż przed negatywną, warunkuje niezbędne minimum wkładu nauczyciela w wykonywaną pracę. Jak zatem wygląda tryb odwoławczy i co przysługuje nauczycielowi?
1. Ocenę pracy ustala się po zapoznaniu nauczyciela z jej projektem oraz wysłuchaniu jego uwag i zastrzeżeń.
2. Nauczyciel, po ustaleniu oceny jego pracy, otrzymuje kartę oceny pracy zawierającą ocenę pracy, jej uzasadnienie oraz pouczenie o możliwości wniesienia odwołania albo wniosku o ponowne ustalenie oceny. Kopię oceny pracy włącza sie do akt osobowych nauczyciela
3. Od ustalonej oceny pracy, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia, przysługuje:
1) nauczycielowi – prawo wniesienia odwołania, za pośrednictwem dyrektora szkoły, do organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą, a w przypadku nauczycieli placówek doskonalenia nauczycieli – prawo wniesienia odwołania, za pośrednictwem dyrektora, do kuratora oświaty;
2) dyrektorowi szkoły, nauczycielowi, któremu czasowo powierzono pełnienie obowiązków dyrektora szkoły, oraz nauczycielowi pełniącemu w zastępstwie obowiązki dyrektora szkoły przez okres co najmniej 6 miesięcy – prawo złożenia wniosku o ponowne ustalenie oceny jego pracy do organu, który tę ocenę ustalił.
4. Odwołanie od oceny pracy nauczyciela rozpatruje powołany przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny – zespół oceniający w składzie:
1) przedstawiciel organu sprawującego nadzór pedagogiczny, a w przypadku nauczyciela placówki doskonalenia nauczycieli – kuratora oświaty, jako przewodniczący zespołu;
2) przedstawiciel rady pedagogicznej szkoły;
3) przedstawiciel rady rodziców;
4) właściwy nauczyciel – doradca metodyczny lub nauczyciel – konsultant;
5) przedstawiciel zakładowej organizacji związkowej wskazanej przez nauczyciela.
5. Zespół oceniający rozpatruje odwołanie od oceny pracy po uprzednim wysłuchaniu nauczyciela, który wniósł odwołanie – nie później niż 5 dni roboczych przed terminem posiedzeniem zespołu oceniającego, na którym nauczyciel ma zostać wysłuchany, zawiadamia nauczyciela o posiedzeniu. Niestawienie się nauczyciela, mimo prawidłowego zawiadomienia o posiedzeniu, nie wstrzymuje rozpatrywania odwołania przez zespół oceniający i wydania rozstrzygnięcia.
6. Rozstrzygnięcia zespołu oceniającego są podejmowane zwykłą większością głosów
w głosowaniu jawnym w obecności co najmniej 2/3 członków zespołu. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego zespołu.
7. Zespół oceniający sporządza pisemne uzasadnienie rozstrzygnięcia.
8. Rozstrzygnięcie zespołu oceniającego oraz jego uzasadnienie podpisuje przewodniczący zespołu.
Ustalenia zespołu odwoławczego są ostateczne i nie przysługuje od nich odwołanie. Sama ocena nie może być też przedmiotem roszczenia dochodzonego w sądzie, gdyż postępowanie oceniające ma charakter wewnętrznego postępowania pracodawcy i nie jest dokonywane w ramach procedury administracyjnej.