Poradnik Leniwego Nauczyciela

Czy masz wrażenie, że ciągle pracujesz, kiedy inni odpoczywają? Czy spędzasz nieprzespane noce przygotowując rewelacyjne prezentacje, które uczniowie przesypiają, lub pisząc głębokie komentarze do ich wypracowań, które i tak lądują w koszu? Czy kochasz uczyć, ale przeraża Cię ilość pracy poza klasą? Jeśli tak – ta książka jest dla Ciebie!

Jim Smith od lat zajmuje się nauczaniem, jest nauczycielem z powołaniem i pasją, ale wielokrotnie czuł się przytłoczony ilością czasu poświęcanego na przygotowanie lekcji, przy jednoczesnym braku przekonania co do ich skuteczności. Dlatego na przestrzeni lat, metodą prób i błędów, stworzył doskonałą, prostą i skuteczną receptę na zmęczenie nauczycieli oraz brak zainteresowania i zaangażowania uczniów i nazwał ją przewrotnie „Poradnikiem Leniwego Nauczyciela”.

Smith jest daleki od sugerowania, by czytelnicy zasiedli za biurkiem z kawą i przestali troszczyć się o losy uczniów. Wręcz przeciwnie. Proponuje po prostu, aby ciężar przygotowań, szukanie rozwiązań, wymyślanie ciekawych pomysłów oraz odpowiedzialność za proces uczenia się przekazać w ręce uczniów. Wydaje się idealistyczne i niemożliwe? Jim Smith nie rzuca słów na wiatr – proponowane przez niego metody, techniki i strategie są ciekawe, wciągające, a przede wszystkim możliwe do wprowadzenia również w Polskiej szkole, na każdej lekcji, i co najważniejsze – są sprawdzone i skuteczne!

„Poradnik leniwego nauczyciela” to kopalnia doskonałych pomysłów, które można „żywcem” wprowadzić do klasy, zmodyfikować lub potraktować jako punkt wyjścia do własnych „leniwych” pomysłów. Obejmuje takie tematy jak planowanie lekcji, uatrakcyjnianie tradycyjnych metod nauczania, pomysły na sprawdzanie prac, wykorzystanie nowoczesnych technologii, a nawet sposób komunikacji z uczniami. Napisana lekkim, przyjaznym językiem, pełna anegdot, przykładów „z życia wziętych” oraz autoironicznych uwag, czyta się jak powieść a nie poradnik metodyczny. Jej lektura pozwala spojrzeć nieco inaczej na rolę nauczyciela w procesie uczenia i zastanowić się nad tym, czy wkładając tak wiele pracy w nauczanie nie robimy czasem uczniom krzywdy, odbierając im radość i satysfakcję samodzielnego zdobywania wiedzy…

Książka nie została przetłumaczona na język polski i nie wszystkie jej części mają odniesienie do polskiego systemu edukacji. Jeśli jednak znają Państwo angielski, warto wzbogacić swoją bibliotekę o ten tytuł. Zachęcamy również do skorzystania z opartego na tej pozycji szkolenia Instytutu Kształcenia EKO TUR: Poradnik Leniwego Nauczyciela – aby uczniowie nauczyli się więcej, podczas gdy ty pracujesz mniej.

Tytuł publikacji: The Lazy Teacher’s Handbook
Autor publikacji: Jim Smith
Wydawnictwo Crown House Publishing Ltd, 2011

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *