(Przed)ostatnia prosta

W ostatnim pełnym tygodniu przed rozpoczęciem wiosennej przerwy świątecznej pochylamy się głównie nad uczniami, którzy już za chwilę przystąpią do egzaminacyjnych zmagań!

Za oknem już prawie wiosna, a wiosna dla uczniów ostatnich lat szkół wszystkich stopni oznacza trudny czas egzaminów: już na początku kwietnia egzamin szóstoklasisty, w połowie – egzamin gimnazjalny, a maj jak zwykle rozpoczniemy maturą. Dlatego właśnie, aby dać wszystkim czas na wprowadzenie w życie proponowanych przez nasze autorki sposobów na skuteczne uczenie się, już w tym tygodniu publikujemy dla teksty skierowane do dyrektorów, nauczycieli, rodziców i samych uczniów, którzy tej wiosny staną przed wyzwaniem egzaminacyjnym.

W czwartek zatem Maria Stawska o egzaminie gimnazjalnym – holistycznie. Znajdą tam uwagi dla siebie zarówno osoby odpowiedzialne za organizację i przeprowadzenie tego sprawdzianu, jak i uczniowie, którzy się do niego przygotowują oraz rodzice, którzy ich w tym wspierają. Bardzo polecamy!

W piątek natomiast Bożena Brzozowska zwraca się właściwie tylko do uczniów i ich rodziców w swoim artykule na temat uczenia się. Odnalezienie własnego stylu, odrzucenie nieefektywnych metod, zadbanie o swój komfort i odpoczynek – wszystkie te aspekty znajdą państwo w piątkowym tekście naszej autorki. Polecamy z całego serca!!!

Nie samymi egzaminami jednak szkoła żyje, dlatego trzy pozostałe dni oddajemy jak zwykle dyrektorom i nauczycielom. W poniedziałek kolejne odsłona cyklu naszej prawniczki – dyrektor jako pracodawca. Zebrane w jednym miejscu przepisy prawne i ich interpretacje – to bardzo cenna wiedza, zapraszamy więc do lektury.

We wtorek w cyklu Dyrektor na starcie kolejna autorka i kolejny aspekt pracy dyrektora – tym razem jako osoby odpowiedzialnej za tworzenie wizji placówki oraz wprowadzanie w niej zmian. Polecamy!

W środę natomiast Artur Foremski, dyrektor Grupy EKO-TUR pisze o kontynuacji jej ważnego przedsięwzięcia, a więc tworzenia Szkoły Przyjaznej w duchu oceniania kształtującego. Mamy nadzieję, że wznowiona, poprawiona i uzupełniona publikacja pod tym tytułem oraz wymogi prawne dotyczące stosowania w pracy nauczyciela informacji zwrotnej zachęcą szersze rzesze nauczycieli i dyrektorów do przyjrzenia się idei i filozofii Oceniania Kształtującego.

Zapraszamy do lektury i życzymy słonecznego tygodnia!

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *