Sapioseksualizm – fakty i mity. Czym jest pociąg intelektualny?

Nazwa opisująca pociąg seksualny do inteligencji, bo taka jest najprostsza definicja sapioseksualizmu, zrobiła kilka lat temu zawrotną karierę. Deklaracja zainteresowania przede wszystkim umysłem potencjalnego partnera seksualnego bywa traktowana jako randkowy wabik. Zanim jednak ją złożymy, warto wiedzieć, czym naprawdę jest, a także czym nie jest sapioseksualizm, bo to modne pojęcie czasem jest używane na wyrost.

Co to jest sapioseksualizm?

Teoretycznie sprawa nie jest przesadnie skomplikowana. Słowo sapioseksualizm wywodzi się z łacińskiego „sapio” oznaczającego „rozumieć”. Osoba sapioseksualna to ta, która odczuwa pociąg seksualny do wysoce inteligentnych ludzi do tego stopnia, że uważa to za najważniejszą cechę u potencjalnego partnera seksualnego. Według The New York Times termin „sapioseksualny” został stworzony w 1998 roku przez Darrena Staldera, blogera i inżyniera z Seattle, który poszukiwał słowa opisującego swój szczególny rodzaj pociągu seksualnego do osób wybitnie rozwiniętych umysłowo, o ponadprzeciętnej inteligencji. W poście na LiveJournal z 2002 roku napisał: „Chcę kogoś, dla kogo dyskusja filozoficzna jest grą wstępną”.

Dla osób sapioseksualnych najważniejszym narządem seksualnym jest więc mózg i jego wytwory, nie zaś jakakolwiek inna cecha – jak na przykład atrakcyjność fizyczna czy pozaintelektualne aspekty osobowości. Intelekt w tej definicji jest kwestią rozstrzygającą w wyborze osoby, z którą skłonni jesteśmy uprawiać seks, bez intelektualnej eksplozji do tej fizycznej dojść po prostu nie może.

To, że szukasz inteligentnego partnera, czyni cię sapioseksualistką? Czytaj więcej: https://zwierciadlo.pl/seks/541286,1,sapioseksualizm–fakty-i-mity-czym-jest-pociag-intelektualny.read

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *