Spotkajmy się na Platformie! Od dzisiaj zdalne nauczanie w całej Polsce!

Stało się to, czego wszyscy się obawialiśmy – od dzisiaj uczniowie w całej Polsce przechodzą na naukę zdalną. Ponowne zamknięcie szkół zmusza nauczycieli i uczniów do powrotu do wirtualnego świata – właśnie masowo odświeżamy loginy i hasła do zintegrowanych platform edukacyjnych, które od prawie od 3 lat wspierają edukację.

Stało się to, czego wszyscy się obawialiśmy – od dzisiaj uczniowie w całej Polsce przechodzą na naukę zdalną. Ponowne zamknięcie szkół zmusza nauczycieli i uczniów do powrotu do wirtualnego świata – właśnie masowo odświeżamy loginy i hasła do zintegrowanych platform edukacyjnych, które od prawie od 3 lat wspierają edukację.

Jesteśmy już bogatsi o wielomiesięczne doświadczenia i dzisiaj wiemy, że wybór w ramach e-learningu zintegrowanej platformy edukacyjnej jest absolutną koniecznością. Do tej pory wielu nauczycieli korzystało z różnego rodzaju zasobów internetowych do pracy z dzieckiem. Czy to dobrze? Nie do końca, a przynajmniej nie dla ucznia. Wyobraźmy sobie sytuację, w której każdy z członków rady pedagogicznej korzysta z innego, znanego sobie, narzędzia do e-learningu, np. LearningApps, epodreczniki.pl., Clickmeeting oraz komunikatorów społecznych typu Messenger lub WhatsApp. Tymczasem uczeń, mając kilkunastu nauczycieli uczących, musi dostosować się do każdego z nich, co w praktyce może oznaczać konieczność wielokrotnego przełączania się pomiędzy różnymi narzędziami. Musi także pamiętać, aby wysyłać każdemu nauczycielowi zadania, prace, odpowiedzi wedle ustalonego z nim sposobu. To naprawdę trudne i powoduje w głowie ucznia chaos. Właśnie z tego powodu wielu dyrektorów w całej Polsce podjęło lub nosi się z zamiarem podjęcia decyzji o zintegrowaniu działań edukacyjnych w obrębie jednego narzędzia. Coraz częściej słyszymy, że szkoła wykorzystuje tzw. TEAMS lub rozpoczyna pracę w CLASSROOM.

O czym mowa?

Otóż dwaj giganci informatyczni, czyli Microsoft oraz Google opracowali narzędzia do pracy zdalnej, przystosowane specjalnie dla edukacji. Microsoft opracował portal OFFICE 365 a Google przygotował pakiet nazwany GSuite. Obie propozycje świetnie nadają się do wykorzystania w systemie e-learningu, pod warunkiem, że wybór, którego dokona dyrekcja będzie po pierwsze, obejmował wszystkich nauczycieli, a po drugie, będzie to wybór świadomy, polegający na przynajmniej elementarnej wiedzy na temat działania obu narzędzi. TEAMS (z ang, zespoły, drużyny) o których wcześniej wspomnieliśmy, należą do pakietu OFFICE 365 i są tylko jedną wybraną funkcją spośród całej gamy różnych programów, pozwalających kompleksowo zarządzać zdalnym nauczaniem. Dokładnie tak samo wygląda sprawa z CLASSROOM (z ang. klasa). W obu przypadkach dostajemy do dyspozycji narzędzia, dzięki którym, m.in.:

 

  • Zbierzemy wszystkie klasy, w których uczymy, w jednym miejscu,
  • Będziemy mogli nawiązywać z uczniami stały kontakt a system poinformuje każdego o przesłanej przez nas wiadomości czy materiałach,
  • Zaplanujemy całą lekcję, w tym: przygotujemy wszystkie niezbędne treści kształcenia,
  • Przygotujemy pakiety edukacyjne zawierające także materiały multimedialne,
  • Zaplanujemy i przeprowadzimy videolekcję, w trakcie której uczniowie będą mogli nas zobaczyć i usłyszeć,
  • Przygotujemy i przeprowadzimy kartkówki, sprawdziany wiedzy, testy a w wielu przypadkach system komputerowy policzy za nas punkty,
  • Będziemy mogli prowadzić konsultacje merytoryczne online,

Jeśli zamierzacie dopiero zainstalować TEAMS lub CLASSROOM lub jeśli nosicie się z zamiarem zmiany platformy – zapraszamy na nasze profesjonalne szkolenia, w trakcie których będziecie mogli zgłębiać swoją wiedzę na temat narzędzi informatycznych.

 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *