Ustawa przewiduje nowy sposób gromadzenia danych oraz zmieniony ich zakres. System Informacji Oświatowej (SIO) nie będzie już gromadzić danych zbiorczych, tylko dane jednostkowe dotyczące uczniów i nauczycieli, (czyli dane osobowe w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych). Ustawa wprowadza również obowiązek prowadzenia przez każdą placówkę oświatową Lokalnej Bazy Danych (LBD). Lokalne Bazy Danych prowadzą również organy prowadzące. Lokalne Bazy Danych (LBD) prowadzone są tylko w formie elektronicznej.
Dane jednostkowe podzielono na tzw. dane identyfikacyjne (imię, nazwisko, numer PESEL) i dziedzinowe, np. miejsce zamieszkania ucznia, pomoc materialną dla ucznia, kwalifikacje pedagogiczne nauczyciela, stopień awansu zawodowego nauczyciela (szczegółowe określone w ustawie).
Okres przejściowy, w którym miały funkcjonować oba Systemy Informacji Oświatowej został wydłużony na mocy Ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji oświatowej z dnia 22 listopada 2013 r. (Dz. U. poz.1639) do dnia 1 marca 2017 r.
Tak, więc w dziedzinie sprawozdawczości oświatowej panuje dualizm: niektóre dane statystyczne szkoły/placówki gromadzą w „starym”, a inne w „nowym” Systemie Informacji Oświatowej (SIO). Różne są również terminy sprawozdawczości w każdym z systemów, oraz sposób komunikowania się z systemem centralnym. Jeżeli dołożymy do tego również fakt, że dane statystyczne gromadzone są w różnych programach komputerowych, które nie wymieniają danych miedzy sobą, ani nie wykorzystują danych zgromadzonych przez szkoły/placówki w innych zbiorach danych funkcjonujących w szkole/placówce, to mamy obraz skomplikowania tego systemu.