Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Rozwijanie kompetencji cyfrowych

Rozwijanie kompetencji cyfrowych

08:48 10-09-2018

Dla kogo: Dyrektorzy , Nauczyciele

Kategoria: Dydaktyka , Zarządzanie Oświatą

Świat edukacji 2018 wymaga specjalistycznej wiedzy. Nowoczesny proces dydaktyczny opiera się w dużym stopniu na kompetencjach cyfrowych.

Współczesny świat edukacji wymaga od nas dwóch podstawowych rodzajów kompetencji: miękkich i twardych. Ich integracja to gwarancja efektywnej lekcji, zainteresowania uczniów. Ich motywacja do poszukiwania wiedzy i samorozwoju. Świat edukacji 2018 wymaga specjalistycznej wiedzy. Niezbędne jest zdobywanie kompetencji przyszłości. Nowoczesny proces dydaktyczny opiera się w dużym stopniu na kompetencjach cyfrowych.

W niniejszym tekście chciałbym skoncentrować się na najbardziej aktualnie pożądanej kategorii: kompetencjach cyfrowych. Wchodzą one w zakres Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych, powszechnie definiowanych jako TiK. To mówiąc wprost kompleksowy zbiór technologii przetwarzających, gromadzących i przesyłających informacje w formie elektronicznej/ online.

Nauczyciele, jak i wszystkie inne grupy zawodowe, stanowią część społeczeństwa informacyjnego. Dlatego tak ważna jest umiejętność sprawnego użytkowania systemów informatycznych w pracy z uczniem.  Katalog kompetencji cyfrowych przydatnych w efektywnym procesie edukacyjnym zawiera między innymi: poszukiwanie i przetwarzanie wiedzy z wykorzystaniem zasobów internetowych, znajomość platform edukacyjnych, umiejętne i bezpieczne wykorzystanie kanałów społecznościowych. Kwestią cenioną przez uczniów jest wykorzystanie na lekcji elementów gier, aplikacji, gamifikacji. Przetwarzanie informacji z wykorzystaniem technologii informacyjnych i komunikacyjnych stanowi znaczącą wartość edukacyjną i kulturową.

Technologie cyfrowe uczą kreatywności, logicznego myślenia. Dzięki narzędziom i programom cyfrowym uczniowie chętnie sięgają po wiedzę, aktywnie uczestniczą w zajęciach. Internet pozwala na przyswajanie nowych tematów niezwykle efektywnie. Dla nauczyciela istotny jest dobór odpowiednich zasobów (serwisy www, gry, aplikacje edukacyjne) oraz ich odpowiedzialne i bezpieczne wykorzystanie.

Kompetencje cyfrowe to nie tylko laptop, smartfon czy tablet. To przede wszystkim rozwijanie umiejętności komunikacyjnych, motywowanie do poszukiwania przez ucznia wiedzy i merytoryczne dyskusje. To zwracanie uwagi na takie aspekty, jak: etyka, kreatywność, rozróżnianie informacji prawdziwych od fałszywych i nieistotnych.

W trakcie naszych szkoleń efektywnie integrujemy wszystkie wyżej wymienione elementy. Nie nakłaniamy nauczycieli do korzystania tylko i wyłącznie z zasobów internetowych. Uczymy najważniejszych kompetencji cyfrowych, pokazujemy jak konkretnie wykorzystać umiejętności w codziennej pracy z uczniem. Szkolenia mają charakter warsztatowy, nauczyciele poznają wszystkie zasoby od strony praktycznej.

Praktyka, doświadczenie i kolejne referencje potwierdzają, że wiedza z obszaru kompetencji cyfrowych, którą Państwu przekazujemy, spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem w placówkach edukacyjnych. Zapraszamy do kontaktu i wspólnych szkoleń.

Dariusz Adamczyk

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x