Festiwal Piosenki Ogniskowej w Świdrze 2014

„DZIADEK” ROZŚPIEWANY I PEŁEN GWIAZD. W miniony czwartek 8 maja w Ognisku Wychowawczym „Świder” im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka” po raz XXVII zagrał festiwal muzyczny „Piosenka w Świdrze”. Było to niezwykle energetyczne, pełne radości i młodzieńczego entuzjazmu spotkanie z muzyką.

Na festiwalowej scenie wystąpiło 27 młodych artystów – reprezentantów szkół podstawowych i gimnazjów z powiatu otwockiego oraz warszawskich ognisk. W sumie Ognisko „Świder” odwiedziło tego dnia ponad 250 gości, wśród których byli przedstawiciele władzy samorządowej: Pani Małgorzata Woźnicka – Dyrektor PCPRu w Otwocku, Pan Grzegorz Michalczyk – Członek Zarządu Powiatu Otwockiego, Pani Jolanta Wyszomirska – szefowa Biura Rady Powiatu Otwockiego, Pan Robert Kosiński – radny Miasta Otwocka.

Ogromy entuzjazm publiczności wzbudził występ na żywo znanych polskich piosenkarzy – „Mroza” i Georginy Tarasiuk, którzy specjalnie dla publiczności świderskiej zaśpiewali „Bo jak nie my to kto”, uczestniczyli w obradach jury i rozdali mnóstwo autografów. Gościem specjalnym festiwalu był wokalista zespołu „Partita” Pan Andrzej Frajndt.

Ogniskowy festiwal to nie jest „impreza”. To wielkie święto Ogniska „Świder” a przede wszystkim młodych artystów, dla których jest czas na zauważenie, podziwianie, pochwalenie, docenienie. Wielu z nich dziękowało ze sceny swoim nauczycielom, wychowawcom za to, że doprowadzili ich do tej chwili.

Festiwalowe spotkanie z muzyką prowadzili wychowawca wujek Rafał Barszcz i ciocia Agnieszka Wieczorek. To oni specjalną nagrodą – słodkimi tortami – wyróżnili grupę publiczności z warszawskich Ognisk „Grochów” i Gocław”, która nieustannie oklaskiwała wszystkich wykonawców a w sposób szczególnie widowiskowy doceniła swoich reprezentantów.

Tego popołudnia było wiele wzruszających chwil: gromkie „Sto lat” dla Stasia – „Krasnoludka” z S.P. Wiązowna, łzy szczęścia Weroniki z Ogniska „Dudziarska”, która wylosowana przez laureata Nagrody Publiczności odjechała do domu rowerem ufundowanym przez Pana Wojciecha Turewicza, radość najmłodszych ośmiolatków nagrodzonych pluszakami, czy uścisk z „Mrozem” jako najlepsza wygrana.

 

Wśród festiwalowych gości usłyszeć można było opinie, że było to wyjątkowo ciepłe spotkanie a nasz festiwal pomimo formuły konkursu, nie jest rywalizacją, czy „wyścigiem szczurów”. Jest miejscem, gdzie wykonawcy, publiczność, goście stanowią jedno dobrze się bawiąc.

Oto kilka konkursowych utworów, które usłyszeliśmy podczas festiwalu: „Wkręceni”, „Do kołyski”, „Tęcza”, „Tańczące Eurydyki”, „Ja tu zostaję”, „W stronę słońca”, „BMA”, „Kartka z pamiętnika”, „Ta ostatnia niedziela” i wiele innych do tańczenia, posłuchania, zadumania.

Dziękuję wszystkim którzy tego dnia stworzyli w Ognisku niezapomniany klimat. Młodym artystom gratuluję. Każdy z Was jest wygranym bez względu na wynik konkursu.

Agnieszka Wieczorek 

SPONSORZY FESTIWALU „PIOSENKA W ŚWIDRZE” 2014

1. Stowarzyszenie „Przywrócić  dzieciństwo” Koło Trenowe Świder

2. Starosta Powiatu Otwockiego – nagroda główna i nagroda rzeczowa

3. Prezydent Miasta Otwocka – nagroda główna  i nagrody rzeczowe

4. Pan Janusz Goliński – Radny Powiatowy, wychowawca w Ognisku

5. Pan Wojciech Turewicz – Instytut Kształcenia  „EKO – TUR”

6. Państwo Sławomir i Dorota Moch – „EXITUS”

7. Państwo Joanna i Zbigniew Wilińscy – Sklep „BAZA – ROWEROWA”

8. Andrzej Szewczyk – Sklep „ASTRA  PLUS”

9. Pana Tadeusz Gomuła – Firma „GOMUŁA”

10.Pan Jan Makaruk – Cukiernia „Babcia Hela”

11. Pan Ryszard Krawczyk – Piekarnia „Staropolska”

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *