Godzina wychowawcza – rozmowy o polskiej szkole

Nasz ceniony felietonista powraca, by podzielić się z Państwem recenzją ważnej i potrzebnej książki. Przeczytajcie felieton, a następnie sięgnijcie Państwo po lekturę!

Z niebywałą przyjemnością chciałbym odnotować fakt, że na rynku wydawniczym ukazała się bardzo interesująca publikacja pt „Godzina Wychowawcza” autorstwa Aleksandry Szyłło. Jest to zbiór wywiadów z osobowościami, które odcisnęły trwałe piętno w polskiej pedagogice w okresie ostatnich trzydziestu lat: Krystyną Starczewską, Jacem Jakubowskim, Łukaszem Ługowskim, Jackiem Strzemiecznym, Romualdem Sadowskim, Marią Mach i Elżbietą Piotrkowską-Gromniak. Nasi bohaterowie dzielą się swoimi refleksjami dotyczącymi problemów, z jakimi boryka się młodzież współczesnego świata. Szczególnie interesuje ich człowiek zagubiony, wyrzucony poza margines społeczny. Ich niekonwencjonalne metody pracy z młodzieżą pozwoliły powrócić wielu zagubionym do normalnego funkcjonowania. Niektórzy odnoszą znaczące sukcesy, co jest największą nagrodą dla każdego pedagoga.

Cenię ich szczególnie, ponieważ prawie z każdym miałem przyjemność współpracować i od każdego z nich dostałem w prezencie cząstkę jego głębokich przemyśleń o stosunku do drugiego człowieka.

Z zaciekawieniem przeczytałem poszczególne wywiady. W każdym z nich poza osobistymi refleksjami odnalazłem mnóstwo rozwiązań pedagogicznych, które w prawie niezmienionej formie można przenieść do naszych szkół i placówek. Polecam tę publikację poszukującym nauczycielom, którzy odchodzą od schematów rutyny i przeciętności. Na relacje z drugim człowiekiem patrzą głębiej, szukają prawdy w zaułkach ludzkiej osobowości. Ta książka jest dla Was. Nasi bohaterowie potwierdzają, że warto poszukiwać, ale co najważniejsze, z wyjątkowym szacunkiem traktują swoich wychowanków.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że każda z tych osobowości w sposób szczególny, partnerski traktuje swoich podopiecznych. Wspólnie z nimi odkrywa najlepsze rozwiązania wychowawcze. Czyni ich w ten sposób odpowiedzialnymi za dalsze swoje wybory.

Mamy od kogo się uczyć i na kim wzorować. Docenienie ich wysiłku w postaci tej książki to jedna z nagród, na którą zasłużyli. Dla nas, pedagogów, ważne jest, ile weźmiemy dla siebie. Jestem przekonany, że książka porusza wiele interesujących wątków. Powinni po nią sięgać także rodzice, którzy gubią się w relacjach z własnymi dziećmi. Również i ci, którzy odnoszą sukcesy, ponieważ w tych wywiadach odnajdą potwierdzenie, że wybrali właściwy kierunek. Myśli zawarte w niniejszej lekturze pomogą lepiej rozumieć, w jaki sposób ich dzieci odbierają świat.

Jest to też publikacja dla każdego, kto kocha drugiego człowieka i ma ogromny szacunek dla jego odrębności i niepowtarzalności. Dlatego sięgajmy do niej wszyscy.

 

Godzina Wychowawcza, Aleksandra Szyłło

Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2017

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *