Indywidualna nauka dla pierwszaków: Klasy nawet dla trzech uczniów

Będą utworzone oddziały liczące tylko trzech uczniów. Samorządy mimo wysokich kosztów nie chcą się narażać rodzicom, którzy w tym roku wysyłają dzieci do pierwszej klasy.

Opiekunowie, podejmując przed rokiem decyzję o odroczeniu swojego dziecka w obowiązkach szkolnych zapewnili im komfortowe warunki nauki. Powód? Ich pociechy trafią do małych oddziałów i to nie zmieni się przez cały okres ich edukacji szkolnej. Często warunki będą mieć podobne do oferowanych przez prywatne szkoły – twierdzą szefowie publicznych placówek.
Większość została w przedszkolu

Według szacunków resortu edukacji 1 września do pierwszej klasy szkoły podstawowej trafi 210 tys. uczniów. W poprzednich latach bywało ich nawet dwukrotnie więcej. Będą to przede wszystkim odroczone w ubiegłym roku sześciolatki. Kolejny rocznik, decyzją obecnego kierownictwa resortu edukacji, do szkoły iść może, ale nie musi. I aż 82 proc. sześciolatków wybrało przedszkole.

Tam gdzie kandydatów do pierwszej klasy jest zbyt mało (7 lub mniej), samorządy mające do 5 tys. mieszkańców mogą zrezygnować z tworzenia klas. Taką możliwość daje im przepis przejściowy zawarty w art. 8 ustawy z 29 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 35). W większych aglomeracjach zrezygnować z utworzenia pierwszej klasy można, jeśli dzieci będzie 11 lub mniej.

Źródło i cały tekst: http://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/969181,dzieci-w-pierwszej-klasie-klasy-dla-pierwszakow.html

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *