Jest dobrze!

To wydanie Edurady poświęcamy w większości problemowi jakości polskiej edukacji. Możemy niektórych zaskoczyć, ponieważ nie chcemy pisać o błędach i niedociągnięciach, ale o sukcesach naszych nauczycieli i uczniów.

Od kilkunastu dni znany jest raport z badań 50-ciu najbardziej rozwiniętych państw. Wnioski z niego napawają optymizmem. Polska znalazła się w europejskiej czołówce. Warto zajrzeć do autorskiego komentarza wyników badań Wojciecha Turewicza.

            Instytut Badań Edukacyjnych opublikował w tym samym czasie raport na temat stanu naszej rodzimej edukacji. Na konferencję organizatorzy zaprosili także Eduradę. Streszczenie najważniejszych tez raportu znajdą Państwo w artykule dr Artura Foremskiego. Naszą ambicją jako portalu oświatowego jest śledzić najnowsze trendy w edukacji, promować osiągnięcia polskich nauczycieli oraz tworzyć środowisko, któremu kwestia jakości nauczania jest szczególnie bliska.

Z przyjemnością odsyłam Czytelników do artykułu naszej nowej ekspertki Wiktorii Kossakowskiej, w którym omawia sytuację szkolnictwa w Rosji. Wiktoria Kossakowska urodziła się i wychowała w ZSRR, gdzie ukończyła studia pedagogiczno-psychologiczne oraz dziennikarskie. Tam pracowała jako pedagog, metodyk oraz inspektor nadzoru pedagogicznego. Od 1991 pracowała w Polsce w Zespole Ognisk Wychowawczych, a następnie Anglii w szkole chrześcijańskiej. W swoim dorobku ma także pracę w Izraelu, jako pedagog w przedszkolu. Obecnie mieszka i pracuje w Kaliningradzie w Centrum Pracy z Dzieckiem.

Zgodnie z zapowiedziami zapraszamy do lektury tekstu Jolanty Lamm oraz wywiadu z Joanną Kujawą, autorką książki, w której łączy wiedzę historyka kultury z pasją podróżnika i odkrywcy.

W tym tygodniu na Państwa pytania odpowiedzieli Bogdan Żerkowski i Maciej Biernacki.

Nowe wydanie Edurady ukaże się już po świątecznej przerwie 7 stycznia.

Życzę Państwu owocnej lektury, dobrych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku

 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *