MEN proponuje nową listę lektur. Zaskakujące zmiany, nie wszystkim się spodobają

Odchudzenie postawy programowej staje się faktem. Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprezentowało zmiany dotyczące szkolnych lektur. Część utworów literackich zostanie okrojona, a niektóre pozycje całkowicie znikną z listy.

Do 19 lutego nauczyciele, rodzice, a także eksperci oświaty mogą zgłaszać uwagi do zaproponowanych zmian. Jak na razie MEN zamierza wykreślić z katalogu lektur wiele pozycji. Aby uczniowie nie musieli wymieniać podręczników na nowe, póki co proponuje się korekty lub zmiany o charakterze porządkującym. Ograniczenie listy lektur ma wejść w życie na początku roku szkolnego 2024/2025.

Zmiany w liście lektur

Z listy szkolnych lektury wykreślono takie pozycje, jak „Powrót taty” Adama Mickiewicza, „Katarynka” Bolesława Prusa i „W pamiętniku Zofii Bobrówny” Juliusza Słowackiego. Nie będzie też niektórych trenów Jana Kochanowskiego czy „Żony modnej” Ignacego Krasickiego. Zrezygnowano też z omawiania niektórych zwyczajów w „Panu Tadeuszu”, takich jak polowanie czy koncert Wojskiego.

Jeżeli chodzi o lekturę „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza, dzieci miałyby czytać tylko wybrane fragmenty, a „Quo vadis” miałoby być lekturą uzupełniającą do wyboru. Zniknąć ma także poezja m.in. Cypriana Kamila Norwida, Jana Lechonia oraz Jarosława Marka Rynkiewicza. Czytaj dalej u źródła: https://mamadu.pl/181817,men-proponuje-nowa-liste-lektur-niektore-zmiany-moga-zadziwiac

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *