MEN rozpoczyna rewolucję w oświacie. Co się zmieni?

Zniesienie sprawdzianu szóstoklasisty, powołanie organu, który będzie rozpatrywał odwołania maturzystów, oraz wprowadzanie nowych zasad rekrutacji do szkół. To tylko niektóre zmiany proponowane przez resort edukacji.

Zmiany zakłada projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który właśnie trafił do konsultacji. Resort edukacji chce zlikwidować egzamin dla uczniów kończących szkołę podstawową, a także dać samorządom więcej swobody w ustalaniu harmonogramu rekrutacji do szkół i przedszkoli. W przypadku pozostałych szkół o całym przebiegu naboru ma ostatecznie decydować kurator. Samorządy będą mogły też skutecznie kontrolować niepubliczne placówki, czy właściwie wydają pieniądze z dotacji na prywatne przedszkola i szkoły. – Uszczelnienie zasad przekazywania dotacji z gminnej kasy prywatnym szkołom i przedszkolom jest niezmiernie ważne. Chcielibyśmy jednak, aby przy tej okazji rozważono też wprowadzenie subwencji dla przedszkoli – mówi Marek Olszewski, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.

Projekt zakłada też sporo zmian dla uczniów liceów i techników. Na przykład tegoroczni maturzyści będą mogli zrobić zdjęcie ocenionemu egzaminowi. Natomiast od przyszłego roku osoby, które nie zgodzą się z sumą przyznanych punktów na egzaminie pisemnym, będą mogły odwołać się od tego wyniku. Jednak nadal nie będą miały możliwości odwoływania się do sądu. – Nie ma takiej potrzeby. Wszystko będzie wyjaśniane w ramach ośrodków egzaminacyjnych – wyjaśnia DGP Anna Zalewska, minister edukacji narodowej.

Źródło i cały tekst: http://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/928957,men-zmiany-w-oswiacie-2016.html

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *